BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

PM: az IMF válságkezelési politikája, részben a magyar sikerek miatt, sokat változott

Magyarországra vonatkozóan az IMF viszonylag pozitív képet fest, jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedést várnak.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzése összhangban van a magyar gazdaságpolitika jövő évi várakozásaival – hangsúlyozta Tóth Tibor, a Pénzügyminisztérium (PM) makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára az IMF és a Világbank őszi közgyűlésén, a marokkói Marrákesben.

Washington,,Dc,,Usa,-,June,25,,2022:,The,Entrance,Sign
Fotó: Tada Images

Az államtitkár az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta, hogy idén a közgyűlésen a kormányzatok, jegybankok, a pénzügyi szektor szereplői az éghajlatváltozás, adósságcsökkentés és a digitális átállás kérdéseire keresnek megoldásokat.

Kitért arra is, hogy az IMF kedden közzétett legfrissebb előrejelzésében rámutatott: a világjárvány és az orosz–ukrán konfliktus utáni gazdasági kilábalás a korábban vártnál jobban elhúzódik, és egyenetlen lesz. Az IMF a globális hazai össztermék (GDP) 3 százalékos növekedését jelzi 2023-ra a World Economic Outlook (WEO) világgazdasági prognózisában, amit jövőre minimálisan lassuló, 2,9 százalékos bővülés követ majd. Európában mindössze 0,7 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, ami nagy kihívások elé állítja a kontinens országait.

Tóth Tibor államtitkár
Tóth Tibor. Fotó: Kormany.hu

Tóth Tibor szerint Magyarországra vonatkozóan az IMF viszonylag pozitív képet fest, jövőre 3,1 százalékos GDP-növekedést várnak, ami a legmagasabb a V4-országok között, és több mint kétszer nagyobb az unió egészére jelzett 1,5 százaléknál.

Az inflációval kapcsolatban megerősítették, hogy idén egy számjegyű lehet a mutató, év végére kevéssel 8 százalék feletti fogyasztói árindexet, jövőre 6,6 százalékos inflációt várnak.

Ez összhangban van a tárca által jövőre jelzett 6 százalékos inflációval. A folyó fizetési mérleg 0,9 százalékos GDP-arányos hiányát vetítik előre, ami hasonlóan kedvező, mint a tárca várakozása. Ez megerősíti a magyar gazdaságpolitika teljesítményét – hangsúlyozta az államtitkár.

Kitért arra, hogy

a nemzetközi szervezettel folytatott tárgyalások jelentősen átalakultak, míg a 2008-as válság idején az akkori kormányzat pénzügyi támogatást kért, a jelenlegi időszakot a partneri viszony és tapasztalatcsere jellemzi.

Az IMF válságkezelési politikája, részben a magyar sikerek miatt, sokat változott, korábban a válságokból kivezető útnak egyedül a megszorításokat tekintették, ezzel szemben mára támogató gazdaságpolitikát folytatnak – mondta Tóth Tibor.

IMF: brutális adósságon ül a világ

Hiába faragott le sokat az elmúlt két évben a globális adósságból az infláció és a növekedés, még mindig nagyon magas.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.