Továbbra is arra számít a dolgozó fiatalok többsége, hogy emelkedik a fizetése a jövőben. A K&H ifjúsági index legfrissebb mérése szerint 69 százalékuk optimista ezen a téren, arányuk 2023 első fél évéhez képest valamelyest csökkent – közölte a pénzintézet. Ugyanakkor 25 százalékuk úgy gondolja, hogy a mostani bérét kapja majd a következő egy évben, mindössze 6 százalékuk tartja elképzelhetőnek, hogy kevesebbet vihet haza. A kutatás szerint a dolgozó fiatalok 51 százaléka érzi stabilnak az állását, a legfiatalabbaknak pedig a 38 százalékára igaz ez.
Fordulat történt a múlt év végén a magyarországi bérek alakulásában.
Tavaly szeptemberben először pozitív tartományba kerültek, utána pedig emelkedésnek indultak a reálbérek a két számjegyű béremelkedésnek és az infláció visszahúzódásának köszönhetően.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint tavaly novemberben már 5,7 százalékos volt a reálbér-növekedés, ezzel szemben tavaly január és augusztus között az egyes hónapokban 1–19,6 százalékos volt a reálbércsökkenés.
Összgazdasági szinten javult a helyzet, emellett az idén is béremelkedés várható, részben a magasabb minimálbérnek és a garantált bérminimumnak köszönhetően. Ez a lakossági hitelezésben is javulást hozhat, például a jövedelemmel rendelkező fiatalok egy része is bátrabban vághat bele egy hitelfelvételbe
– mondta a K&H lakossági szegmens marketing vezetője, Árva András.
Ott van a pénz a cégeknél béremelésre, csak oda kell adni a munkavállalónakA vállalati profitok az elmúlt negyedévekben jelentősen emelkedtek, így a legtöbb vállalat jövedelmezősége megfelelő fedezetet nyújt a béremelésekhez – állítja a jegybank a legutóbbi jelentésében. Az már más kérdés, hogy ebből mit éreznek meg a munkavállalók. |
A dolgozó fiatalok többsége magasabb fizetésre számít a következő időszakban – ez derül ki a K&H ifjúsági index tavalyi utolsó mérésének eredményeiből, amely a 19–29 évesek helyzetét vizsgálja 2012 vége óta minden negyedévben.
Az állásban lévő fiatalok 69 százaléka számít fizetésemelésre a munkahelyén, ezen belül 16 százalékuk az inflációt meghaladó mértékű béremeléssel számol, 53 százalékuk pedig annál alacsonyabb növekedést vár.
A fiatalok többsége tehát optimista a fizetésemelést tekintve, ugyanakkor a korábbi negyedévekhez képest kicsit árnyaltabb a kép. 2022 utolsó negyedévében szintén 69 százalékos volt az optimisták aránya, ugyanakkor 2023 első és második negyedévében 73, illetve 80 százalékos eredmények születtek. Az utóbbiakhoz képest minimálisan csökkent a derűlátó dolgozó fiatalok aránya. A friss eredményekből látható az is, hogy 25 százalékuk stagnálásra, azaz a mostani fizetésére számít minden hónapban. Mindössze 6 százalékuk tartja reálisnak, hogy a mostaninál kisebb összeggel kell beérnie.
A kutatás részeredményei alapján a dolgozó fiatalok 51 százaléka mondta stabilnak az állását.
Ez lényegében megegyezik az előző négy negyedév 51-52 százalékos eredményeivel, ugyanakkor azt is jelenti, hogy csak minden második dolgozó fiatal érzi ezt.
Ezzel szemben 16 százalékuk ingatagnak látja a munkahelyen betöltött posztját, harmaduk pedig átlagosnak minősítette. A korosztályok között jelentős az eltérés, hiszen míg a 26–29 évesek 68 százaléka nyilatkozott optimistán erről, a 19–25 éveseknek csak a 38 százaléka beszélt stabil állásról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.