BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vinci Airports: ezt kell tudni a Budapest Airport társtulajdonosáról

A Budapest Airport Zrt.-ben 20 százalékos részesedést szerzett a francia Vinci Airports. A vállalat lehet a biztosítéka a repülőtér fejlődésének. A Vinci Airport a világ tizenkét országában üzemeltet és fejleszt 65 repülőteret, a tapasztalatai sokat jelenthetnek budapesti reptér fejlődésében. A cég egy év alatt képes kitermelni a Budapest Airtport Zrt. szinte egész vételárát.

A Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-n keresztül a magyar állam visszavásárolta a Budapest Airport Zrt.-t. A tranzakcióban a Vinci Airports segítette Magyarországot, és ezzel 20 százalékos részesedést szerzett a repülőtérben. Ezt kell tudni, a magyar állam partneréről.

Nicolas Notebaert, a Vinci Airports elnöke
A Vinci Airports elnöke Nicolas Notebaert / Fotó: AFP

A 3,1 milliárd eurós visszavásárlásban a francia Vinci Airports fogott össze a magyar állami tulajdonban lévő Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-vel. A cég a Vinci Group francia koncessziós és építőipari társaság leányvállalata, polgári repülőterek fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. Hálózatához 65 repülőtér tartozik 12 országból. Vannak reptereik Franciaországban, Portugáliában, Brazíliában, az Egyesült Államokban, Kombodzsában, Japánban, a Dominikai Köztársaságban, Chilében, Szerbiában, az Egyesült Királyságban és Costa Ricában.

Megszólalt a Budapest Airport legnagyobb részvényese a repülőtér eladásáról

A Corvinus Zrt. és a francia Vinci Airports 3,1 milliárd euróért megvásárolta a Budapest Airport Zrt.-t, ezzel a repülőtér visszakerült a magyar állam tulajdonába. A reptér eddigi legnagyobb részvényese, az AviAlliance ügyvezető igazgatója számot adott arról, hogy az elmúlt majdnem húsz évben mennyi fejlesztést hajtottak végre a repülőtéren.

A cég 1995-ben szerezte meg az első egységeit Kambodzsában. A Phnom Penh és Siem Reap repülőterekre 2040-ig szóló koncessziós szerződést írt alá. 2006-ban az ország harmadik légikikötőjét is megszerezték.

Franciaországban 2003-ban nyerték el az első pályázatukat, amikor megszerezték a Grenoble repülőteret, majd a 2004-ben a Chambéry repülőteret.

A Vinci Airports elnöke Nicolas Notebaert, aki 2008 óta vezeti a céget. A bevétele 2022-ben majdnem 2,7 milliárd euró volt, nettó jövedelme 507 millió euró.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.