Az Associated Press (AP) elemzése szerint több mint egy tucat ország vezető tőzsdéjén hétezerre nőtt a zombi cégek száma. Ezek olyan vállalatok, amelyek képtelenek a felvett hiteleik tőkerészét törleszteni, a működésükből fakadóan legfeljebb a kölcsön kamatait vagy még azt sem tudják fizetni.
Az AP elemzésében szereplő vállalatok legalább 130 millió embert foglalkoztatnak, eltűnésük, csődjük, felszámolásuk komoly kárt okozhat a globális gazdaságban – írta az Euronews.business. A csődbe menő amerikai cégek száma már most elérte a 14 éves csúcsot, és várhatóan ez a szám a jelenlegi gazdasági környezetben tovább nő.
A vállalati csődök a közelmúltban közel egy évtizedes csúcsot értek el Kanadában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Spanyolországban is.
Látszódik némi aktivitás a területen az idei év első néhány hónapjában több száz zombi vállalat refinanszírozta hiteleit, és a hitelezők is kinyitották a pénztárcájukat, arra számítva, hogy a Federal Reserve márciusban megkezdi a kamatcsökkentési periódusát – így nagy kockázattal, de haszonnal tudnak majd kiszállni az üzletből. Csak Amerikában az év végéig 1100 milliárd dollár értékű kölcsön jár le, ami megmozgatta néhány Wall Street-i cápa fantáziáját, és pénzt tolt ígéretesnek tűnő cégekbe. Ez némileg növelte a részvények árfolyamát, és a cégek haladékot kaptak. Mindezt azért tették, mert az év végével kamatcsökkentést remélnek, ami enyhíti a fizetési terheiket.
A zombi cégek tulajdonképpen olyan versenyképtelen társaságok, melyek a felhalmozott adósságuknak csak a kamatát képesek visszafizetni a megtermelt nyereségből, azaz annyi pénzt tudnak termelni a vállalkozási tevékenységükkel, hogy a kamatokat fizessék, így elkerüljék a csődöt, de a tőkét már nem tudják törleszteni.
A különböző vizsgálatokban, tanulmányokban eltérő kritériumokat fogalmaznak meg a zombi cégek azonosításával kapcsolatban. Tágabb értelemben minden olyan cég zombi, amely a bevételeiből csak a hiteleit tudja törleszteni, a szűkebbe csak az idősebb vállalatok tartoznak, mert a fiatalabbak tőkeigénye és termelőképessége más.
Az AP elemzése rámutat, hogy a mostani probléma arra az időszakra datálódik, amikor nagyon olcsón lehetett piaci hitelekhez jutni. Nem csak a tőkeigényes vállalkozások, hanem a nagyvállalatok is éltek a lehetőséggel, például részvény-visszavásárlási programokat indítottak belőle, ám amikor a Covid után megszűnt az olcsó hitel, sok vállalat beleragadt a kölcsönbe. „Ha a kamatlábak ezen a szinten maradnak a közeljövőben, több csődöt fogunk látni” – mondta George Cipolloni, a Penn Mutual Asset Management alapkezelője. Egy ponton a fizetés esedékes lesz, és most nem látszik, hogy a zombi cégek ezt ki tudják fizetni. „A játéknak vége” – tette hozzá az alapkezelő.
A helyzet persze nem új keletű, már tavaly figyelmeztettek az elemzők a problémákra. Tavaly januártól szeptember végéig 516 tőzsdei cég jelentett csődöt a tengerentúlon az S&P Global Intelligence adatai szerint, közülük sokan már az utóbbi években is csak vegetáltak gyérülő forgalmuk és egyre halmozódó adósságállományuk mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.