A felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével magasabb fordulatszámra kapcsol az egyetemvárosok és Budapest albérletpiaca. Az Ingatlan.com országos kínálata több mint 14 ezer kiadó lakáshirdetésből áll, ez 21 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.
A diákok körében népszerű,
legolcsóbb albérletek lélektani árszintje a fővárosban 200 ezer forintnál jár. Az egyetemvárosokban pedig 120 ezer forintnál húzódik az a határ, amelynél a tulajdonosok által kiadó lakások háromnegyede drágább
– derül ki az Ingatlan.com friss elemzéséből, amely bemutatja a legolcsóbb megoldásokat a kiadó lakások piacán.
A bérleti díjak tempós drágulást produkáltak az elmúlt másfél évben. A KSH-Ingatlan.com lakbérindexének legfrissebb, júniusi adatai szerint éves összevetésben 10 százalékkal kell többet fizetni egy-egy kiadó lakásért. Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint vannak tényezők, amelyek viszont a most piacra lépő egyetemisták és főiskolások keze alá dolgoznak. Egyrészt a kínálat tavalyhoz képest 21 százalékkal nagyobb, és országos szinten már több mint 14 ezer kiadó lakóingatlanból tudnak válogatni a fiatalok. Másrészt pedig a kínálat legolcsóbb negyedébe tartozó lakások bérleti díja sokkal kedvezőbb az átlagos albérletáraknál.
Az Ingatlan.com adatai szerint a budapesti kerületekben a bérleti díjak középértéke 168–330 ezer forint között mozog.
Ha azonban a teljes kínálatnak azt a 25 százalékát nézzük, amelyek a legolcsóbbak a piacon, akkor városrésztől függően legfeljebb 148–250 ezer forintos bérleti díjakkal találkozhatnak a diákok Budapesten – fogalmazott Balogh László. Azaz a kínálat legolcsóbb „negyedében” található lakások az átlagosnál 20–80 ezer forinttal olcsóbban elérhetők a fővárosban. Ez egyben azt jelenti, hogy
a széles választékot nyújtó, az egyetemisták körében kedvelt IX., XI. és XIII. kerületben 219–225 ezer forint a legolcsóbb albérletek lélektani árszintje, szemben az adott városrészekre vonatkozó 250–275 ezer forintos átlaggal. A legkedvezőbb albérletárakkal rendelkező kerületek közé ebben a mutatóban a XVII. és holtversenyben a XX., XXI. és XXIII. kerület tartozik, ahol legfeljebb 148–153 ezer forintba kerülnek a legkedvezőbb bérleti díjjal rendelkező kiadó lakások.
A vidéki egyetemvárosok piacát nézve kiderül, hogy
Az átlagos lakbérekhez képest a kiadó szobák is visszafogott kiadás mellett nyújtanak lakhatási lehetőséget az egyetemistáknak. A fővárosban a kiadó szobák bérleti díja átlagosan közel 98 ezer forint. A fókuszkerületek közül a VIII.-ban 93 ezer forint, a XIII.-ban 100 ezer, a XI.-ben 105 ezer. Ugyanakkor a IV., a X. és XVII. kerületben 55-60 ezerért is találhatók kiadó szobák.
Debrecen, Szeged és Győr szobapiacán egyaránt 60 ezer forint az egyhavi díj, Pécsen majdnem 76 ezer forint, ezzel szemben a Miskolcon szobát kereső diákok 45 ezres átlagösszeggel kalkulálhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.