BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Merész javaslat: 300 ezer forintos minimálbérért küzdenek a szakszervezetek

Legkevesebb 300 ezer forintos minimálbérre és legalább 360 ezer forintos garantált bérminimumra lenne szükség Magyarországon – írta közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség. A MASZSZ azt is közölte, hogy a két bérelem összevonását el kell felejteni, illetve minél több munkavállalót be kellene vonni a kollektív szerződések védelme alá.

Itt az alkalom, hogy a minimálbér Magyarországon jövőre átlépje a 300 ezer forintos lélektani határt, amihez több mint 12 százalékos emelés kell – ismertette a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke a szervezet közleményében. Zlati Róbert hozzátette, a 300 ezer forintos minimálbér mellé minimum 360 ezer forintos garantált bérminimum szükséges, hogy legalább nominálisan ne közelítsen egymáshoz a két érték.

Zlati Róbert
Magyar Szakszervezeti Szövetség 
minimálbér
Több mint 12 százalékos minimálbér-emelést várnak el a szakszervezetek / Fotó: Magyar Szakszervezeti Szövetség 

Kiemelték, hogy egyelőre konkrét számok nélkül került szóba a jövő évi minimálbér- és garantált bérminimum emelése a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) legutóbbi ülésén, ahol úgy tűnt a résztvevőknek mégsem áll szándékukban összevonni a két elemet. Annak ellenére, hogy egyes szakszervezetek és egyes munkáltatói szervezetek is korábban jó ötletnek tartották, a MASZSZ mindig ellenezte és a jövőben is ellenezni fogja a kétfajta bérelem egyesítését egészen addig, amíg az ágazati szintű kollektív szerződések nem fognak tarifa megállapodásokat tartalmazni – olvasható a szövetség közleményében.

Mindezek mellett a VKF-en kitértek még a fórum döntési mechanizmusának változtatására és az EU-s minimálbér irányelvre is.

A MASZSZ elnöke rossz iránynak tartja a kormány javaslatát, amely szerint a VKF-en a jövőben konszenzus helyett egyszerű többséggel lehessen döntést hozni, megállapodást kötni.

Zlati Róbert rámutatott, hogy ezzel a VKF több résztvevőjével többször keményen konfrontálódó MASZSZ az általa képviselt munkavállalók érdekeivel látványosan háttérbe szorulhat.

A szakszervezet elnöke ártalmasnak tartja azt a kormányjavaslatot is, amelynek értelmében a közszférában dolgozókat képviselő szakszervezeteket kihagyják az országos szociális egyeztetésből.

A MASZSZ elnöke a közleményben hozzátette, az EU-s minimálbér irányelvet idén november 15-ig kell átültetni a magyar jogrendszerbe. Először is ki kell jelölni azt a fórumot, ahol a minimálbérről tárgyalnak a szociális partnerek. Az átültetésnél meg kell határozni, hogy milyen referenciaértékek mentén, milyen adatok figyelembevételével határozzák meg a következő év minimálbéreit. Ezen túl fontos, hogy a kormányoknak a szociális partnerekkel együtt cselekvési tervet kell kidolgozniuk a 80 százalékos kollektív szerződési lefedettség eléréséhez szükséges lépésekről. A MASZSZ elnöke jelezte ugyanakkor, hogy az országban a magyar munkavállalók kevesebb mint 20 százaléka dolgozik kollektív szerződés védelme alatt.

Folytatódik a bérrobbanás Magyarországon: bőven 400 ezer forint felett a nettó átlagfizetés

Minden korábbi várakozás ellenére gyorsul a bérdinamika Magyarországon. Májusban a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a bruttó átlagkereset 652 ezer, míg a kedvezményekkel számított nettó 448 700 forint volt, ez előbbi egy év alatt 14,8, utóbbi pedig 14,6 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A reálkeresetek ismét 10 százalék felett növekedtek. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint az adatok azt mutatják, hogy egyre többen és egyre jobban keresnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.