Az új felvételi rendszernek is köszönhetően, a tavalyihoz hasonlóan, idén szintén meghaladja a 120 ezret a felsőoktatási intézményekbe jelentkezettek száma, ami nagy áttörés a korábbi 100 ezer körülihez képest – közölte hétfőn a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára. Varga-Bajusz Veronika az M1-nek annak apropóján, hogy szerdán hirdetik ki a ponthatárokat.
Az államtitkár jelezte: két évvel ezelőtt kezdődött a felsőoktatási felvételi rendszer megújítása, rugalmasabb, szélesebb körű eljárást bevezetve. Idei változás az intézményi többletpontok bevezetése, illetve az, hogy az ötödik érettségi tárgyat az egyetem határozza meg. Varga-Bajusz Veronika szerint már látható, hogy olyan különbségek jelentek meg, amelyek korábban kevésbé, hiszen az egyetemek intézményenként eltérő ponthatárokat hirdetnek. Ez új fajta személyre szabottságot mutat az egyetemek és a leendő hallgatók között – jegyezte meg.
Elmondta, hogy a tavalyihoz hasonlóan
idén is a gazdaságtudományi képzések voltak a legnépszerűbbek a felvételizők körében, és örvendetesen a második helyre került a pedagógusképzés. A harmadik helyen állnak a műszaki képzések, de az első hatban szerepel az orvostudományi és az informatikai terület is.
Elhangzott, hogy idén a vidéki egyetemek népszerűsége már elérte a budapestiekét, minden második jelentkező vidéki egyetemet jelölt meg. Ezért ebben az évben először Debrecenben lesz a központi Pont Ott Parti, amely egy napra esik a Campus Fesztivál nyitórendezvényével és az Európai Egyetemi Játékok zárórendezvényével.
A KIM államtitkára úgy véli, hogy
az új magyar felvételi modellel új erőre kaptak a vidéki egyetemek, amelyek térségfejlesztési szerepet is vállaltak. Ezzel együtt sokkal versenyképesebbek, rugalmasabbak lettek,
így tudtak egyre erősebb, jobb alternatívát kínálni a jelentkezőknek.
A felvételizők szerdán 20 órától kapnak értesítést sms-ben az eredményükről. Miután a 120 ezer sms – amelyet az Oktatási Hivatal küld ki – eljuttatása eltart egy darabig, egy-másfél órán belül kell megkapnia mindenkinek az értesítést. Az államtitkár jelezte:
akinek most nem sikerült bejutnia a megjelölt felsőoktatási intézménybe, július 30. és augusztus 7. között, a pótfelvételi eljárás keretében jelentkezhet máshová. Tavaly is mintegy 5 ezer hallgatót vettek fel ennek keretében, van még tehát további lehetőség.
Varga-Bajusz Mónika szerint egyre többen ismerik fel, megéri diplomát szerezni, ezt mutatja, hogy a 30 év feletti jelentkezők száma mostanra megduplázódott, hiszen látják, hogy diplomával könnyebb elhelyezkedni, és másfélszeres ebben az esetben a bérszorzó is. Idén minden ötödik jelentkező a nemzetgazdaság szempontjából kiemelt képzési területek valamelyikét választotta, például a műszaki, természettudományi, mérnöki-informatikai területet. Ennek kiterjesztett változatára, amelybe beletartoznak az egészségtudományi és a pedagógusképzések, minden harmadik felvételiző jelentkezett.
Ez volt az idei legdrágább térítéses egyetemi képzés, amelyre jelentkezhettek a leendő hallgatók.
Közeledik a ponthatárok kihirdetése, napokon belül egyebek mellett az is kiderül, elegendők voltak-e a pontszámok a tervezett egyetemi szakra, sikerül-e államilag finanszírozott képzésen folytatni a tanulmányokat, vagy marad az önköltséges. Van, ahol nincs is más alternatíva, és bizony akadnak köztük elég borsos árú szakok. Mutatjuk, melyik a legdrágább egyetem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.