Újabb lesújtó adat érkezett több magyar nagyvárosról. A vizsgált 372 európai város közül Budapest 242., Pécs a 246., Veszprém a 254., Szeged a 274., Győr pedig a 295. helyen szerepel a levegőszennyezettség tekintetében az Európai Környezetvédelmi Ügynökség friss jelentése szerint.
A szervezet a vizsgált városokat a legtisztábbtól a legszennyezettebbig rangsorolta annak alapján, hogy az elmúlt két naptári évben mekkora volt a finomrészecskék (PM2,5) átlagos koncentrációja a levegőben, vagyis a minél alacsonyabb helyezés számít jónak. Azért pont a PM2,5-re esett a választás, mert a leggyakrabban előforduló légszennyező anyagok közül ez a legkárosabb az egészségre.
Magyarországon évente csaknem 10 000 idő előtti halált és körülbelül egymillió megbetegedést idéz elő.
Azért pont az elmúlt két évet vette figyelembe a kutatás, mert általában akkor a legsúlyosabb az egészségre gyakorolt hatás, ha az ember folyamatosan hosszabb időn keresztül kitett a szennyezettségnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2021-ben frissítette a levegőminőségi ajánlásait, és a PM2,5 koncentrációjának egészségügyi határértékét évi átlagban köbméterenként 5 mikrogrammban állapította meg, miközben az európai uniós célérték jelenleg 25 mikrogramm.
„Rengeteg az olyan a haláleset és megbetegedés, ami elkerülhető lenne, ha a döntéshozók meghoznák a szükséges intézkedéseket. Azért is érthetetlen a halogatás, mert számos olyan intézkedés lehetséges, amelyekkel rövid időn belül jelentősen csökkenthető a légszennyezettség. A legnagyobb szennyező forrás a lakossági tüzelés, amit elsősorban széles körű felvilágosítással, a rászorulók fűtési támogatásával és a jogsértések elleni szigorú fellépéssel lehetne visszaszorítani” – emelte ki Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport projektvezetője.
Hozzátette, hogy a közlekedés terén is sok a lehetőség, ilyen például az alacsony kibocsátási övezetek létrehozása, a 30 kilométer/órás zónák kialakítása vagy a parkolásszabályozás átalakítása.
Az Európai Unióban már a vége felé jár a levegőminőségre vonatkozó szabályozás felülvizsgálata annak érdekében, hogy az uniós szabályozást közelítsék a WHO ajánlásaihoz.
A kedvezményes hitelprogram 73 milliárd forintos kerettel indul. Az igényléshez csak egy lezárt üzleti évre és egy alkalmazottra van szükség, ám a beruházásnak Budapesten kell történnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.