Bár a Tisza-tavi speciális kutatóbázis létrehozásának forrásai egyelőre nem állnak rendelkezésre, ideiglenes helyszínen már jövőre elkezdik a munkát a Debreceni Egyetem kutatói – közölte a Világgazdasággal Szilvássy Zoltán orvosprofesszor, a Debreceni Egyetem (DE) rektora. A „gyors reagálású tudományos hadtest” a klímaváltozás okozta károkat hivatott felmérni, mérsékelni és ha lehet, visszafordítania térségben.
A tudományos intézmény felállítására 9 milliárd forintot irányzott elő a DE modellváltásakor aláírt, 2044-ig érvényes keretmegállapodás. Bács Zoltán kancellár tájékoztatása szerint viszont ilyen nagyságrendű összeg csak akkor fog rendelkezésre állni, ha
a felsőoktatás számára jelenleg nem elérhető európai források újra megnyílnak.
A kutatások megkezdéséhez azonban nem kell megvárni, amíg a megfelelő infrastruktúra létrehozásához szükséges pénz teljes egészében rendelkezésre áll. A tiszafüredi önkormányzat által felajánlott ingatlanban ugyanis már jövő év elején elkezdődhet a munka. A kutatóközpontot a globális felmelegedéssel összefüggő, gyakorta nyugtalanító
hozza létre a Debreceni Egyetem Tiszafüreden. Az alapvetően limnológiai és hidrobiológiai profilú intézet számos más klímaváltozással összefüggő probléma helyi mintavételeken és méréseken alapuló vizsgálata mellett a Nyugat-Nílusi lázat terjesztő tigrisszúnyogot, illetve, az általa terjesztett betegségeket is górcső alá kívánja venni.
Stündl László dékán szerint az agrárkutatóknak a rövid ellátási lánc támogatása, a helyi termékek kifejlesztése, a helyi gazdaság dinamizmusának növelése lesz a fő feladat. A szántóföldi növénytermesztésben, kis létszámú állattartásban rejlő lehetőségek mellett a helyi élelmiszer-feldolgozás lehetőségeit is kutatják majd. Mindezzel a turizmus fellendítését kívánják szolgálni, amiben a DE közgazdasági karának kutatóival is együtt működnek.
A turizmus fellendülésére Ujvári Imre tiszafüredi polgármester szerint a várható és már megvalósult turisztikai nagyberuházások miatt lehet számítani. Ilyen a tavaly elkészült Kérész Központ és különösen ilyen a várhatóan több tízmilliárd forintos beruházással megvalósuló gyógyfürdő, valamint tanuszoda.
Ahhoz azonban, hogy ezek az infrastrukturális fejlesztések valóban vendégeket vonzzanak, a Tisza-tavat mint legnagyobb turisztikai attrakciót mindenképpen meg kell őrizni. A polgármester szerint ezt fogja szolgálni a maga komplexitásával önkormányzat által is támogatott kutatóintézet, amiben a közgazdászok a fejlesztések gazdasági tervezésében is a térség segítségére lesznek.
A Tisza-tó európai szinten jelentős helyszíne elsősorban az édesvízi biodiverzitás megőrzésének, de Hortobágy és a Borsodi Mezőség földrajzi csatlakozása miatt a szárazföldi biológiai sokféleség fennmaradásának is – véli a DE biodiverzitás-központját igazgató Lengyel Szabolcs. Ehhez számos más egyéb mellett az ott élő fajok tudományos feltérképezése, a kulcsfajok meghatározása is szükségeltetik, ami a mikrotérség saját fajbeli gazdagsága mellett a klímaváltozás miatt behurcolt fajok számának megugrása miatt sem egyszerű feladat.
Ez utóbbi csoport tagjainak egy része "csak" azért lehet veszélyes, mert felboríthatja a Tisza-tó kényes ökológiai egyensúlyát, más részük viszont emellett
súlyos betegségek behurcolásáért is felelőssé tehető.
Ez a tény ma már a trópusi betegségek szövődményei miatt intenzív ellátásra szoruló betegek számának emelkedésében is tetten érhető, ezért az eddig nálunk szinte ismeretlen más kontinensekről bekerült kórokozók problémájával mindképpen foglalkozni kell – hívta fel a figyelmet Szilvássy Zoltán.
A professzor emlékeztetett, a szúnyogok által terjesztett 22-féle fertőzés közül számos kötődik a Hortobágyon elszaporodóban lévő tigrisszúnyoghoz. Ezek között van a kisfejűséget okozó Zika-vírus, valamint a sárgaláz, a Dengue-láz és a többek között az egyiptomi csípőszúnyogból is kimutatott Nyugat-Nílusi láz kórokozója is. Agyvelőgyulladást nyugat-nílusi láz szövődményeként augusztusban két betegnél detektáltak Magyarországon.
Szeptember elején viszont, ahogyan azt lapunk is megírta, már tizenegy nyugat-nílusi vírussal összefüggő agyvelő gyulladásos esetet jelentett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. Ezzel az ilyen eredetű fertőzés miatt súlyos állapotú betegek száma 30-ra emelkedett.
A betegek több mint fele férfi, a megbetegedésekből négyet a fővárosból jelentettek, kettő-kettőt Pest és Fejér vármegyékből, egyet-egyet pedig, Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Heves vármegyékből. A Tisza-tavi kutatóintézet keretében sok egyéb mellett a térségben jelen lévő vírushordozó rovarok a problémával is mélységében kívánnak foglalkozni.
Visszafogottabban kellene használni a csípőszúnyogok állományának gyérítésére bevetett, és hazánkban is széles körben alkalmazott piretroidalapú kémiai szereket – hívják fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium szakemberei. A szer hosszú távú és egyoldalú alkalmazása esetén a csípőszúnyogokban rezisztencia alakulhat ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.