A budavári palota felújítása tűnt az uniós forrásból támogatott nagyberuházások közül a legszimbolikusabbnak. Gyurcsány Ferenc legalábbis épp ezt a helyszínt választotta tavaly nyáron a fejlesztések elindításának bejelentéséhez. Az elmúlt két hét történései alapján mégis úgy tűnik, hogy éppen ez a kirakatberuházás esik kútba. A budavári önkormányzat szerint a kormány hibájából, a kormány szerint azért, mert az önkormányzat hivatala – politikai okokból – a helyreállítási munkák útjába állt.
Tény, hogy az I. kerületi önkormányzat a munkák megkezdéséhez szükséges építési engedélyek helyett változtatási tilalmat adott ki a honvéd főparancsnokság épületére. Az épület még a második világháború során kapott bombatalálatot, azóta sem sikerült rendbe hozni. Az uniós fejlesztések közül pedig ez lenne a legjelentősebb: kulturális központot csinálnának belőle. Igaz, a program számos látványos beruházást tartalmaz ezen kívül is. A tízmilliárdos uniós és egymilliárdos állami forrásból rendbe tennék a várpalota déli udvarait és meghosszabbítanák a Tóth Árpád sétányt a Széchényi-könyvtárig. Megszépülne a Szent György tér, megújítanák a Várszínházhoz kapcsolódó volt karmelita kolostort, a várkert bazárt és szinte a teljes úthálózatot.
Nagy Gábor Tamás, a budavári önkormányzat polgármestere közleményben tudatta: fontosak nekik a fejlesztések, éppen ezért határoztak a tilalomról. Nem politikai döntésről van szó. Száznyolc neves építésszel együtt szeretnék, ha új pályázati projektet írnának ki. Ha ez megtörténik, és megfelelő egyeztetés is lesz, hajlandóak eltörölni a változtatási tilalmat. „Úgy gondoljuk, hogy ami itt épül, az közügy, és nem a kísérletezgetések terepe – mondta Nagy Gábor Tamás. – Bizonyítsa be a kabinet, hogy a tervezett projekt mögött léteznek források, és az megfelelően átgondolt és előkészített!”
"A forrás nagysága és a megvalósítandó cél is fontosabb annál, hogy bármelyik oldal megmakacsolja magát valamiféle politikai büszkeségből – mondta Suchman Tamás, a kiemelt fejlesztésekért felelős tárcaközi bizottság szocialista alelnöke. – A kormány a kezdetektől nyitott és egyeztet az I. kerületi önkormányzattal, több változtatást is tettünk a kérésükre. A vitát azonban innentől valóban szakmai alapokra kell helyezni. A politikai kényszerítősdi vagy, ha úgy tetszik, zsarolás nem járható út, de nem a kormánynak, hanem a budai várnak ártanak vele, ha ezt az országos jelentőségű értékteremtést megakadályozzák. Így ugyanis a többi fejlesztést sem lehet elkezdeni itt, hiszen ki tudja, mikor kerül útjába valamilyen mondvacsinált indok.”
Suchmann Tamás azt mondta: bízik a megegyezésben. Ezért vesz részt a kerület következő közgyűlésén is, de nem csak a politikusokat, a lakosságot is igyekeznek meggyőzni. Szórólapok és molinók készülnek, amiken a terveket ismertetik, és válaszborítékokat is mellékelnek, hogy megtudják az ott élő emberek véleményét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.