Folytatódó csökkenéssel több havi mélypontra süllyedt a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a húsvét előtti rövidített londoni kereskedési héten, további erőteljes javulást jelezve a magyar adósságtörlesztési kilátások befektetői megítélésében. A javulás - kisebb kilengésekkel - mát több mint egy hónapja csaknem folyamatos.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az MTI-nek elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 4,449 százalékos középárfolyamon zárta a londoni kereskedési hetet.
Április elején még 5,40 százalékos magyar CDS-árazási zárásokat mértek a londoni piacon. A magyar CDS-árfolyam a múlt hónap kezdete óta is jelentősen javult, azzal együtt is, hogy március utolsó napjaiban a Standard & Poor''s és a Moody''s Investors Service hitelminősítők szinte egyszerre rontották a magyar szuverén adósosztályzatot.
A CMA DataVision március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mért; ez az eddigi csúcspont.
A húsvéti hetet lezáró határidős árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente nem egészen 445 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, a március első kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett.
A kockázatvállalási hajlam határozott erősödése a felzárkózó térség értékpiaci árfolyamdinamikáján is markánsan érezhető.
A Morgan Stanley Capital International (MSCI) globális indexszolgáltató feltörekvő piaci részvényeket súlyozó árfolyammutatója - MSCI-EMI - 2,5 százalékos emelkedéssel félévi csúcson zárta a kereskedési hetet. A befektetési ház kimutatása szerint a felhajtóerő jelentős részét a magyar és az orosz részvénypiacok adták.
A CMA DataVision friss adatsora szerint a közép- és kelet-európai EU-térség egészének adósságtörlesztési kockázati megítélése is jelentősen javul, beleértve a gyenge hitelminősítői besorolású gazdaságokat is.
Lettország CDS-árfolyama, amely néhány hete még 10 százalék felett járt, a most zárult kereskedési hetet 7,75 százalékon fejezte be. A román adósságbiztosítás piaci díjtétele, amelyet március elején 8 százalék környékén jegyeztek, jelenleg 4 százalék alatt van.
Ezek az árazások azt jelentik, hogy a piaci szereplők nem feltétlenül veszik figyelembe a hitelminősítők által érvényben tartott szuverén adósbesorolásokat.
Romániát és Lettországot két nagy hitelminősítő is - Standard & Poor''s, Fitch Ratings - a befektetésre ajánlott alapsáv alatt, a már spekulatív kategóriába tartozó "BB plusz" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván. Az Európai Unión belül ez a két leggyengébb adósbesorolás, az összes többi EU-tagállamnak mindegyik hitelminősítőnél befektetői osztályzata van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.