A híreket a francia fővárosban megjelenő Les Echos egyik kiadványa azzal a fogalmazással erősíti meg, hogy „Párizsban és Berlinben közös akarat van a britek által kézbe kaparintott brüsszeli apparátus ultraliberális kurzusának megtörésére…a jövőben az államok által szabályozott gazdaságra fognak összpontosítani.”
Az egyezmény célja szerint ismét a francia-német kettős válna az unió fejlődésének motorjává, az új típusú együttműködés kiterjed az iparpolitikára, a katonai és a bevándorlási ügyek közös kezelésére, emellett a kormányok minisztereket delegálnának egymás kabinetjébe. A tervek között szerepel egy különválasztott európai katonai főhadiszállás kialakítása és az iparban – „nemzeti bajnokokként” szereplő – meghatározó súlyú, ipari nagyvállalatok felépítése és megtartása. Mindezek – írja a The Times – olyan pontok, amelyekről London hallani sem akar. A legújabb francia-német egymásra találás leglátványosabb jeleként teátrálisan ejtik a jelöltek listájáról Tony Blair személyét, ha az ír népszavazás nyomán be kell tölteni az európai elnöki tisztséget.
Ezt a fejleményt egy – név nélkül nyilatkozó – francia diplomata úgy kommentálta, hogy a volt brit miniszterelnök a múlt embere, Nagy-Britannia pedig többé nem tarthat számot az iránymutató modell szerepkörére. A lisszaboni egyezmény jóváhagyása esetén az Európai Unió első elnöke valószínűleg a, hosszú ideje hivatalban lévő luxemburgi kormányfő, Jean-Claude Juncker lenne, vagy a korábbi spanyol miniszterelnök Felipe González. Nicolas Sarkozy hivatali idejének első 18 hónapjában kifejezetten hűvös volt Berlin és Párizs viszonya, mert a francia államfő akkor London és Washington viszonylatában keresett – és remélt – nagyobb mozgásteret kormánya és a francia gazdaság számára.
A mostani fordulat mögött a londoni lap azt látja fő okként, hogy a francia államfő tevékenységében a transzatlanti-angolszász orientáció nem hozta meg a várt eredményeket, sőt, több kudarc is érte. A 2008 óta elmélyülő válság nyomán a francia és a német kormánynak törvényszerűen egymásra kellett találnia.
A korábbi német külügyminiszter, Joschka Fischer szerint „az európai fejlődés súlypontja csak Párizs és Berlin lehet…Nagy-Britannia elhatározta, hogy a peremen marad, Olaszország az Olaszország, a lengyeleknek még nagy utat kell megtenniük, a spanyolok pedig mély válságban vannak”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.