BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európa szerte csökkentek a bérleti díjak – Mi várható?

A befektetési volumen 53 százalékkal növekedett a harmadik negyedév során A Cushman & Wakefield legfrissebb Ingatlanbefektetési körkép tanulmánya szerint, az európai kereskedelmi ingatlanpiac valamint a bérlői piac az elsődleges hozamok stabilizálódásával és a befektetési volumen 53 százalékos növekedésével a fellendülés jeleit mutatja.

A második negyedévhez hasonlóan a megnövekedett aktivitást a külföldi  befektetések határozták meg, melyek az előző negyedévhez képest megduplázódtak és egy éve a legmagasabb szinten állnak. A nemzetközi befektetők 31 százalékról 44 százalékra növelték az aktivitásukat az év első hat hónapjában, míg az óvatosabb helyi befektetők tevékenysége is 10,9 milliárd euróval, 29 százalékkal növekedett az előző negyedévhez képest ezzel fellendítve a piaci aktivitást, Németországhoz és Franciaországhoz hasonlóan.

Az elsődleges hozamok átlaga Európában jelen pillanatban 7,51 százalékon áll és a harmadik negyedév során a 32 vizsgált ország közül 21-ben stabil volt. A közép-kelet európai hozamok átlaga stabilnak mondható, Lengyelországban változó a teljesítmény, Csehországban és Oroszországban szilárd, de Bulgária, Románia, Magyarország és a többiek esetében növekszik. A külföldi vevők még mindig óvatosak és a fejlettebb közép-európai országokra fókuszálnak, jóllehet, eddig csupán Magyarországon növekedett az aktivitás.

Ebben a negyedévben továbbra is az irodapiac a legaktívabb szegmens, 87 százalékkal 10,6 milliárd euróra emelkedő volumennel. Az ipari ingatlanpiacon szintén jelentősen növekedett az aktivitás, míg a kiskereskedelem a minőségi termék hiánya és a nagyobb központok továbbra is nehézkes finanszírozása miatt stabil volt. A keresletet leginkább a tőkés magánszemélyek és az intézményes befektetők piaci visszatérése a határozza meg.
 
Az maximálisan elérhető bérleti díjak 7,9 százalékkal csökkentek Európa szerte. A legnagyobb visszaesést a keleti piacok mutatták, ahol az irodák és a bevásárlóközpontok tekintetében a különálló üzletekkel, parkokkal és ipari területekkel szemben több, mint 29 százalék átlagos csökkenést mértek. A bérleti díjak csökkenésének lassulása leginkább az irodáknál  tapasztalható.

Míg a bérleti díj növekedése várat magára, az aktivitás növekedni fog az előző negyedévekben mért nagyon alacsony szinthez képest. Az egyre több vevővel és egyre kevesebb eladóval ez sokak számára mindenképpen egy frusztrált piac lesz és a legjobb nyereség és ár várhatóan csak az elkövetkező hónapokban lesz elérhető. Egyes területeken a hozamok visszaesése hoz majd további kínálatot a piacra és támogatja a kereskedelmi volumen újbóli növekedését. Ami nem kérdéses az, az ingatlanok vonzereje a bevétel tekintetében és a várakozások az inflációnál magasabb hozamra.

A Cushman & Wakefield legfrissebb Ingatlanbefektetési körkép tanulmánya szerint, az európai kereskedelmi ingatlanpiac valamint a bérlői piac az elsődleges hozamok stabilizálódásával és a befektetési volumen 53 százalékos növekedésével a fellendülés jeleit mutatja. Cushman & Wakefield-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.