A nemrég hivatalba lépett kormányfő azzal magyarázta borúlátását, hogy a jennek a dollárral szembeni erősödése és a korábban hosszú ideig kísértő defláció visszatérése együttesen megtörheti a japán exportőrök és általában véve a gazdaság kilábalását. Az amerikai valuta közel másfél évtizedes mélypontra, 85 jen alá gyengült a múlt héten, az októberi fogyasztói árak pedig (a friss élelmiszereket nem számítva) 2,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbi szinttől.
A tokiói kormány éppen ezért beavatkozást fontolgat a deviza-piacokon, és arra készül, hogy óriási összegű, 11 ezer milliárd jenes pótköltségvetést terjeszt elő a további gazdaságélénkítő lépések finanszírozására. Elemzők szerint azonban éppen azzal magyarázható Jukio Hatojama „vészmadárkodása”, hogy támogatást akar szerezni az adóemelést maga után vonó pótköltségvetés elfogadtatásához.
A japán konjunktúra alakulásáról szóló legfrissebb adatok ugyanis nem támasztják alá az aggodalmakat: a lakossági fogyasztás például októberben 1,6 százalékkal haladta meg a tavalyi év hasonló időszakában mért szintet. A tokiói jegybank is sokkal derűlátóbb a kabinetnél, és ez a nézeteltérés az utóbbi hetekben egyre élesebb hangú kirohanásokra késztette a kormány különböző tagjait.
Ha azonban tényleg megtörik a japán gazdaság kilábalása, az a világ többi részére is negatív hatással lesz. Emlékezetes, hogy a Lehman Brothers tavalyi csődje után a szigetország volt az első jelentős gazdaság, amely technikai értelemben recesszióba csúszott.
Borúlátóan szemléli a makrogazdasági helyzetet a brit kormány is, amelynek pénzügyminisztere, Alistair Darling az idei évre vonatkozó GDP-előrejelzés csökkentésére készül. Eddig 3,5 százalékos visszaesés szerepelt a hivatalos prognózisban, de a decemberben tartandó költségvetési beszédben sajtóértesülések szerint már –4,75 százalékról fog számot adni Darling. Ez nagyjából megfelelne annak az értéknek, ami az OECD novemberben közzétett világgazdasági jelentésében szerepel (lásd táblázatunkat).
A pénzügyminiszter a londoni törvényhozás előtt a múlt héten a foglalkoztatási kilátásokról is meglehetősen sötét képet rajzolt. Mint mondta, a munkanélküliségi ráta a mostani 7,8 százalékról „még egy ideig” emelkedik, holott az állástalanok jelenlegi közel két és fél milliós száma is „túlságosan magas”. Elemzők szerint a brit gazdasági kilátásokat az is rontja, hogy januártól 15-ről 17,5 százalékra emelkedik a normál áfakulcs, ez jócskán visszafogja majd a fogyasztói keresletet. Reuters, Handelsblatt, Times Online, Telegraph
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.