Hiába rendelkeznek több informatikai biztonsági tanúsítvánnyal, számos vállalat az ilyen jellegű sebezhetőségek és kockázatok nagy részét a „papírok” megléte ellenére sem kezeli megfelelően. Miközben az internetes bűnözés 2009-ben majdnem 600 százalékkal növekedett, sok hazai vállalkozás a költség- és időigény miatt ma még mindig csupán jogszabályi kötelezettség hatására valósít meg információbiztonsági intézkedéseket – mutatott rá lapunk kérdésére Antal Lajos, a Deloitte Zrt. informatikai biztonság és adatvédelem üzletágának vezetője. Hozzátette: törvényi kötelezettségek egyelőre csak a hitel- és pénzintézetekre, valamint a pénzügyi szervezetekre vonatkoznak, és minden bizonynyal ez is oka annak, hogy ezt az ágazatot leszámítva ma még nagyon sok társaság nincs is tudatában annak, hogy a birtokában lévő üzleti adatok megszerzése közvetlen előnyhöz juttathat másokat – például versenytársakat.
A nemzetközi gyakorlatban ugyanakkor számos keretszabályozás létezik, amely adatbiztonsági elvárásokat támaszt a cégekkel szemben – szögezte le Vízi Linda, a Deloitte Zrt. szenior tanácsadója. Ezek között említette a COBIT informatikai keretrendszert (amely az információtechnológia irányításához és ellenőrzéséhez készített útmutató és kézikönyv), az ISO 27001 szabványt (amely az információbiztonsági irányítási rendszer követelményszabványa), vagy a bankkártyaadatokra vonatkozó PCI DSS adatbiztonsági szabványt is. Ezek használata azonban egyfelől a pénzügyi szektor kivételével nem kötelező, másfelől sok esetben még e szabványok betartása sem ad valódi garanciát arra, hogy a társaság által kezelt vagy a működése során felmerülő adatok tökéletes biztonságban vannak. Sőt, a társaságok sok esetben egészen alapvető gyakorlati biztonsági teszteket sem képesek teljesíteni, mert nem kezelik megfelelő szinten a biztonsági kockázatokat.
A biztonság terén nagyon sok múlik a biztonsági audit alaposságán és összetettségén: nem elég a biztonsági standardok által megkövetelt előírások mechanikus vizsgálata, a folyamatokat egymással összefüggésben is vizsgálni kell ahhoz, hogy a teljes rendszer működéséről egységes, megbízható képet kapjunk. Emellett pedig a vállalat részéről is szükség van egyfajta tudatosságra, amelynek köszönhetően a vállalatvezetés nemcsak az igazolás (tanúsítvány) megszerzésére, hanem a valós védettségre, biztonságos működésre is törekszik. Éppen ezért nem szabad megvárni azt sem, amíg a cég valamilyen komolyabb anyagi vagy reputációs károkat okozó biztonsági incidens áldozatává válik – a későbbi problémák leginkább azzal védhetők ki, ha valamely új üzleti funkció vagy szolgáltatás fejlesztésébe már a tervezési fázisban bevonják a biztonsági szakembereket, és igyekeznek mindvégig partnerként kezelni őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.