Eddig nem áll rosszul a forint a svájci frankhoz képest a devizapiacon: az alpesi deviza átlagárfolyama a múlt péntekig terjedő, bő egy hónapos időszakban 214,4 forintot ért el, szemben a múlt év decemberi 217-es értékkel. Nagymértékű javulásról ugyanakkor egyelőre nem lehet beszélni, hiszen a tavalyi, a forint szempontjából enyhén szólva sem túl jó évben is 200 forint környéki átlagárfolyam alakult ki.
A januári forinterősödést sem szabad ugyanakkor lebecsülni, hiszen – figyelembe véve a nagyjából 4700 milliárd forintnyi svájci frank-hitelt – csak az árfolyamon 50-60 milliárd forintot nyerhettek januárban a lakossági devizaadósok.
A forint pillanatnyi árfolyamát itt megtekintheti!
Hasonló folyamatok játszódtak le egyébként az euró piacán is: a forint az év eddigi részében, az átlagárfolyamot figyelembe véve 1,1 százalékot erősödött a közös fizetőeszközzel szemben, és a hét végén már stabilan 270 forint alatt állt az árfolyam.
A forint – és így a devizaadósok – kilátásai pedig több szempontból is biztatók. A hazai deviza pozícióit egyrészt nagyban javíthatja, hogy a kormány ebben a hónapban várhatóan előáll a költségvetés kiadási/bevételi szerkezetét érdemben megváltoztató reformcsomaggal, amelynek – amennyiben a piac szerint is megfelelő mélységű lesz – az árfolyamok alakulásában is tükröződnie kell.
A másik – és nem kevésbé fontos – tényező pedig, hogy a kedvező európai és amerikai makrogazdasági adatok, illetve a növekvő befektetői optimizmus miatt a svájci frank, mint menedék-deviza súlya mérséklődhet, ami megszakíthatja a hosszú ideje tartó diadalmenetét a piacokon. Ráadásul most már minden elemző egyöntetűen arra számít, hogy az Európai Központi Bank hamarabb emel kamatot, mint a svájci jegybank, ami szintén a frank euróval (és így közvetve a forinttal) szembeni gyengülésének irányába hat.
A forint erősödése pedig – a jegybank legfrissebb, decemberi állapotokat tükröző statisztikái alapján – rá is férne a hazai devizaadósokra. Az MNB adatai szerint az év végén 4686,5 milliárd forintnyi svájci frank-hitel volt a hazai háztartásoknál, ami (kizárólag a forint gyengülése miatt) 7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi mennyiségnél, és az összes hitelnek majdnem 55 százalékát jelentette. Az adósok szempontjából pedig különösen aggasztó, hogy a frankhitelek több mint a fele lakáscélú, 40 százaléka pedig szabad felhasználású jelzáloghitel, az egyéb fogyasztási hitelek összmennyisége pedig hozzávetőlegesen 350 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.