Kivárás
Turai József, a Magyar Villamosenergia Kereskedők Egyesületének elnöke
„Az áramkereskedők egyelőre kivárnak, hiszen a hőtermelőknek kell majd eldönteniük, hogy a hőtarifák és a támogatások együtt elégségesek lesznek-e arra, hogy a hő mellett termelt áramot nyereséggel el tudják adni a piacon. Lényegében négy lehetőség áll előttük, eltekintve az ötödiktől, hogy csődbe mennek. Kereshetnek vevőt az áramukra a nagykereskedelmi piacon, bár az MVKE információi szerint ehhez nem elég a nekik járó támogatás. Próbálkozhatnak a Mavir azon tenderén is, amelyen a rendszerirányító a szabályozási feladatokhoz keres erőműtársaságokat, igaz, főleg nagyobb blokkokat. Beszállhatnak tovább valamilyen virtuális mérlegkörbe, végül pedig le is szerelhetik és máshol újraépíthetik erőműveiket.”
Fogyasztói érdek
Asztalos Andrea, a Dalkia Energia Zrt. kommunikációs igazgatója
„A Dalkia Energia Zrt. elfogadja, hogy a távhőszektorban az állam a fogyasztók érdekeinek a védelmére koncentrál. Az új szabályozás miatt azonban éppen a fogyasztói érdekek sérülhetnek az üzem- és az ellátásbiztonság területén. Mivel a tüzelőanyag ára világpiaci tendenciák szerint folyamatosan változik, a fogyasztói árszint befagyasztása működésképtelenné is teheti a távhőtermelőket. A fixált ár és az eredménytényező korlátozása miatt pedig a jövőben nem lesznek képesek hatékonyságnövelő fejlesztéseket megvalósítani az energetikai vállalkozások, ez pedig szintén a fogyasztót sújtja. A távhőszolgáltató rendszerek műszaki állapotának javításához a beruházási kedvet ösztönző jogszabályi környezet szükséges.”
Megalapozatlan
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató igazgatója
A kapcsolt termelés támogatásának átalakítása az érdekek harcáról szól, senkit sem elégít ki igazán, de gazdaságilag sincs alátámasztva. Az új rendszer fura és kényszerű eleme a 4,5 százalékos nyereség is. Eredetileg a kormány – nagyon helyesen – meg akarta szüntetni a kapcsolt termelés támogatását, mert az érintett – mellesleg jórészt gázt tüzelő – erőművek piaci részesedése a támogatási rendszer bevezetése óta mostanra túl nagyra nőtt, s mert a hatásfokuk amúgy is 70 százalék körüli, miközben a csak áramot termelő erőműveké 35-36 százalékos. Elég lenne a megújulóalapú energiatermelést támogatni, de ott is csak a kapcsolt formát, a kedvezőbb hatásfok miatt. Nem tartom a mostani rendszert hosszú életűnek.”
Kevés a támogatás
Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke
Folyamatban lévő számítások szerint a napokban megszületett végrehajtási utasításokban megadott távhőtermelési támogatások mindenképpen túl alacsonyak. Úgy tűnik, ezt az évet talán még túl lehet velük élni, de 2012-nek már nem lehet nekivágni, már csak likviditási okokból sem. Miközben a végszámokat ismerjük, azt a módszertant nem, amelynek alapján azokat a Magyar Energia Hivatal meghatározta és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium elé terjesztette. Próbáljuk tehát modellezni a kalkuláció módját. Mindenképpen konzultációt kezdeményezünk az energiahivatallal és a szakminisztériummal, mert tisztázni szeretnénk, hogy mi értjük-e félre a támogatási rendszert, vagy azt tényleg korrigálni kell.”
Új feladatok
Horváth Péter, a Magyar Energia Hivatal elnöke
A hivatalnak a távhőszektorral kapcsolatban az elmúlt években volt már egy – nem teljes körű – árellenőrzési feladata, de az új szabályozás új feladatokat jelöl ki számunkra. A nyáron létrejött egy kilencfős főosztályunk a távhőárak előkészítésére, felügyeletére és az új támogatási rendszer kifizetéseinek jogosultságalapú ellenőrzésére. Ennek köszönhetően a MEH – a távhőtörvényben meghatározott feladatának maradéktalanul eleget téve – határidőre megtette az árakra vonatkozó javaslatát a miniszternek. A távhő-szolgáltatási támogatás kedvezményezettjeinek jogosultságalapú ellenőrzésére jelenleg is készülünk, terveink szerint az érintettektől főként az elektronikus adatszolgáltatási felületen kérjük majd be az információkat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.