Schváb Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedési helyettes államtitkára a rendezvényen szólt arról, hogy a folyami áruszállításban még sok a kihasználatlan lehetőség. Példaként említette, hogy bár Belgiumban és Magyarországon egyaránt 1400 kilométer a belvízi hajóutak hossza, addig Belgiumban ezeken évente 65 millió tonna árut szállítanak, hazánkban pedig ennek kevesebb mint a tizedét. A tengeri kapcsolatok, kikötők vasúti megközelíthetősége miatt fontosnak nevezte a vasúti zöldfolyosók rendszerét Európában. Ebből Magyarország számára az egyik legfontosabb az Orient vasúti folyosó, amely a tervek szerint 2013 decemberétől Prágát, Pozsonyt, Budapestet és Bukarestet köti össze Constantával. Megemlítette még az úgynevezett SETA – délkeleti – vasúti projektet, amely Bécset, a Nyugat-Dunántúlt, Szlovéniát kapcsolja össze az Adriai-tengerrel. Az EU erre 2,8 millió eurós támogatást nyújtott.
Erdélyi László, a Constantai Kikötő magyarországi képviselője elmondta, 2010-ben a kikötő 47,5 millió tonnás összes forgalmából Magyarország közel négymillióval részesedett, így az az esztendő rekordévnek számított. A kikötő tavalyi, 11,5 millió tonnás tranzitforgalmából hazánk 34,2 százalékkal vette ki részét, így ez a részarány évről évre emelkedik. Az elmúlt évben azonban a Duna kiszámíthatatlan hajózhatósága miatt (150 fekete napja volt a dunai áruszállításnak, amikor csak 60 százalékos kapacitáskihasználtsággal tudtak közlekedni a teheruszályok) a magyar áruk constantai forgalma 57 százalékkal visszaesett 2010-hez képest, és összesen 1,7 millió tonnát tett ki. Ezzel a kikötő tavalyi mintegy 45 millió tonnás éves forgalmából négy, a tranzitot tekintve pedig 17-20 százalékkal részesedtek. A magyar raktárakban még legalább 2-2,5 millió tonna gabona maradt, amely a romániai kikötőbe vár elszállításra. Így az idén remény van arra, hogy a magyar áruforgalomban a 2010-es eredmény megismétlődhet.
Kovács Imre, a Rail Cargo Hungaria elnöke, az MLSZKSZ társelnöke kiemelte, hogy térségünkben Constanta az egyedüli olyan kikötő, amely a közút és vasút mellett belvízen is elérhető. Bár a dunai hajózás múlt évi tragikus időszaka rákényszerítette a vasutat, hogy kedvező tarifákat kínálva átvegye a forgalom egy részét, ám ez teljes mértékben nem sikerülhetett – fogalmazott. Az RCH romániai forgalma tavaly jelentősen nőtt, ebben szerepe lehetett a hajózási szállítási lehetőségek visszaesésének. A folyami árukiesés azonban nem jelent meg teljes mértékben a vasúton, ez szintén azt igazolja, hogy az a gabona, amelyet tavaly kellett volna elszállítani, a magyar raktárakban van.
Nagy László, a Bajai Országos Közforgalmú Kikötő ügyvezető igazgatója elmondta, 2010-ben a 706 ezer tonnás teljes forgalmuk felét tették ki a Constantába irányuló szállítások, de a múlt évi visszaesés – 494 ezer tonnás összforgalom – éreztette hatását, már csak 23 százalék ment a fekete-tengeri kikötőbe. Bajáról a Dunán oda szállított áru háromnegyede kukorica volt, ötöde pedig árpa.
Tomcsányi István, a Hungarokombi vezérigazgatója szólt arról, hogy a törökországi Pendikből 2011 decemberétől menetrendszerinti ro-ro kamionszállító hajó közlekedik Constantába. A 160 kamion szállítására alkalmas járat éves kapacitása 30 ezer jármű, így várhatóan a Magyarországon keresztüli török tranzitforgalom is jelentősen emelkedik majd.
Szalma Botond, a Magyar Hajózási Szövetség (Mahosz) elnöke, a Plimsoll Kft. ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet egyrészt arra, hogy miközben az elmúlt 50 évben a hajózási költségek 70 százalékkal nőttek, addig a kiskereskedelmi cikkek árai 700 százalékkal. Másrészt, hogy a magyar folyami áruszállítás a 2010-es csaknem hétmillió tonnás mennyiség után a múlt évre 4,5 millióra mérséklődött. A szakember a magyar–román folyami együttműködésben lát perspektívát, és szerinte felesleges az EU-ra várni, hogy történjen valami e téren. Elismerőleg szólt a NEVADA projektről, amelynek lehet pozitív eredménye, szemben a Duna-stratégiával, amelyből – megfogalmazása szerint – csak két dolog hiányzik: a Duna és a stratégia. Emlékeztetett arra, hogy az EU-ban a belvízi áruszállítás részesedése 5,6 százalék – az átlagnál magasabb (14 százalék) Belgiumban és Németországban, és kirívóan magas (44) Hollandiában – hazánkban ez az arány 2-4 százalék körüli. Az Új Széchenyi-terv merész célkitűzése szerint a belvízi útnak 10 százalékos részesedéssel kell rendelkeznie a hazai áruszállításban húsz éven belül.
6. Constantai Nap Budapesten
A Magyar Közlekedési Kiadó a Constantai Kikötő menedzsmentjének közreműködésével az idén hatodik alkalommal rendezte meg a Constantai Kikötő Napja című szakmai konferenciát és menedzsertalálkozót Budapesten. A rendezvényen öt országból rekordszámú, 210 üzletember és szakember vett részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.