Az arany iránykeresése az elmúlt héten is folytatódott tovább. A vevők változatlanul a piactól való távolmaradást választják mindaddig, amíg el nem ülnek a politikai bizonytalanságok az eurózónában illetve amíg számolni kell a helyzet további romlásával. Az arany addig nem fogja visszanyerni utolsó mentsvár szerepét, amíg fennáll a lehetősége annak, hogy Görögország elhagyhatja a valutauniót. Amennyiben ez bekövetkezne, úgy kezdetét veheti egy ma még kiszámíthatatlan láncreakció, ami akár az euró drámai hanyatlását is eredményezheti. Az ettől való félelem motiválja most a menekülést az euróból, amellyel együtt a térségi valuták is gyengülnek, a dollár pedig erősödik. A dollárerősödés ugyanakkor a dollárban jegyzett nyersanyagok árát csökkenti, beleértve a nemesfémekét is.
Európai pénzügyi válsága rendkívül súlyos, a gödörből való kikecmergésre pedig fájdalommentes recept láthatóan nem létezik. Görögország csak a jéghegy csúcsa, de Spanyolország, Olaszország, Portugália, Írország és Belgium is csapdahelyzetben van. Míg ezekben az országokban az állami és a magánszféra adóssága egyaránt nyomasztó, addig Franciaországban leginkább a bankrendszer állapota siralmas. A francia pénzintézetek kilátásait főként a nagymértékű spanyol, olasz és belga kitettségeik rontják. Az Unió számos tagországát, Kelet-Európában mindenekelőtt Magyarországot, a magánháztartások eladósodottsága sújtja különösen, ami ez utóbbiaknál jellemzően devizahitelek formájában áll fenn. A romló finanszírozási környezet a törlesztőrészleteknek az adósokat fojtogató emelkedésében nyilvánul meg.
Az ingatlanpiac finanszírozási anomáliái voltak már négy éve is a pénzügyi válság kiindulópontja, és most is e problémakör forog sok minden. Az ingatlanfinanszírozás rendszerszintű defektjei most éppen az adósságdefláció körüli aggodalmakat szítják, hiszen ez csökkenti a jelzálogfedezetek értékét, miközben a hiteltörlesztés a gazdasági lassulás miatt egyre nehezebb. Aggodalomra ennek kapcsán a csökkenő áraktól és a bedőlt hitelektől kiindulóan öngerjesztve gyűrűző ingatlan eladási és leértékelődési hullám miatt lehet ok.
Bár ezek a negatív folyamatok egyelőre még csak kezdeti fázisukban vannak, már most nagy a nyomás az amerikai Fed és az Európai Központi Bank döntéshozóin, hogy a kormányzatok kényszerű költségvetési megszorítása mellett erősen könnyített monetáris politikát alkalmazzanak. A politikai hátszél ehhez egyre inkább megvan, miután az Amerikában idén novemberben elnökválasztás előtt álló Obama elnök és az újonnan megválasztott Francois Hollande francia államfő a mély gazdasági depresszió feltétlen elkerülésére törekszenek, és ezért az élénkítés mellett szállnak síkra. A monetáris lazítás újabb fordulója azonban fokozhatja a világ két vezető devizájának felőrlődését, utat nyitva ezáltal az aranynak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.