Kis Péter András elmondta: az eddig beérkezett adóbevallásokból 630 ezret elektronikus úton nyújtottak be az adóhivatalhoz; 1,2 millió adózó pedig a vegyes megoldást választotta, a NAV bevallás-kitöltő programjával töltötték ki adóbevallását, majd kinyomtatták és postán küldték el, vagy személyesen vitték be a NAV-hoz. Mindössze 300 ezren választották a hagyományos módszert, kézzel, tollal papíron töltötték ki adóbevallásukat.
A szóvivő szerint a roham még nem indult meg, megfogalmazása szerint most is sokan hagyják az utolsó pillanatra az adóbevallás benyújtását, amelynek határideje május 20. éjfél. Megjegyezte, hogy egyre többen veszik igénybe a számítógépet az adóbevallás kitöltésekor, ami mind az adózóknak, mind pedig a NAV-nak könnyebbséget jelent.
Jelezte ugyanakkor, hogy a benyújtási határidő lejártáig nem lehet pontosan megbecsülni, mennyi adóbevallás érkezik a NAV-hoz. Az adóhatóságnál arra számítanak, hogy a múlt évihez hasonló lesz az idén benyújtott adóbevallások száma, amikor 4,0-4,5 millió adóbevallás érkezett.
Kis Péter András felhívta a figyelmet: a benyújtási határidőt szigorúan be kell tartani, mert a mulasztási bírság maximuma 200 ezer forint. Hozzátette ugyanakkor, hogy a bírság kiszabásakor a hatóság mérlegeli a körülményeket minden egyes adózó esetében.
Figyelni kell arra is - emelte ki -, hogy a bevallás kitöltésekor ne hibázzanak az adózók, és ha ez mégis megesik, akkor az adóhatóság kérésére javítsák ki a bevallást. Ha ennek többszöri felszólítás ellenére sem tesz eleget az adózó, akkor szintén lehet hibás bevallásért bírságolni. Ennek összege 20 ezer forint.
A NAV készített egy kisfilmet a hét leggyakoribb hibáról ami megnézhető a NAV honlapján. A fő hibák között van az aláírás hiánya, illetve az, hogy visszatérítés esetében sem címet, sem bankszámlaszámot nem jelöl meg az adózó, így az adóhatóság a visszajáró pénzt nem tudja visszautalni.
A szóvivő beszélt arról is, hogy az egy százalékos felajánlásról - az elmúlt évek tapasztalatai szerint - minden második ember rendelkezik adóbevallása benyújtásakor. Tavaly 23 milliárd forintról rendelkezhettek volna az adózók, de csak 12 milliárd forintról döntöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.