Jól döntött a Deutsche Bank (DB) két társ-vezérigazgatója, amikor vasárnap benyújtotta a lemondását – ezt üzenték a piacok azzal, hogy csaknem 8 százalékos emelkedéssel kezdte a hetet a német bank papírja (idén eddig 13 százalékkal gyengült a MarketWatch szerint). Anshu Jain és Jürgen Fitchen csaknem négy évig irányította tandemben a mérlegfőösszege alapján a legnagyobb európai bankot, közülük Jain hagyja el posztját előbb: 2016. januárig csak tanácsadóként marad annál a hitelintézetnél, amelynek ő lett az új arca Josef Ackermann 2012-es távozása után. Az 52 éves, indiai születésű Jain 1995 óta dolgozott a DB-nél, 2010 óta a befektetési banki részleg vezetőjeként és az volt célja, hogy a kontinens legnagyobb ilyen pénzintézetévé alakítsa át. Ez jórészt sikerült is neki, sőt globálisan is az egyik főszereplő lett a DB, miután a 2008-as válság nyomán számos riválisa kimenekült a befektetési banki tevékenységből.
Egy éve még 8 milliárd eurós tőkeemelést tudott a két vezérigazgató levezényelni, amit Jain akkor úgy értékelt, hogy ezek után már szembe tudnak nézni bármilyen lefelé mutató kockázattal. A Deutsche Bank azonban megőrizte univerzális jellegét, jóllehet a lakossági ágazat, azaz a DB égisze alá tartozó Postbank leépítése rendre felmerült az átalakítási tervekben. A legutóbbit idén áprilisban vezette elő Jain és Fitschen: eszerint évi 3,5 milliárd euróval tervezték csökkenteni a költségeket (200 fiókot zárnának be 2017-ig), 2016 végéig meg akartak szabadulni a Postbanktól, és karcsúsítani akarták a befektetési banki és vállalati divíziót, mintegy 200 milliárd euró értékű eszközeladás révén. Az átszervezési tervet néhány nappal azután hozták nyilvánosságra, hogy a DB-re 2,5 milliárd dollár büntetést róttak ki az amerikai és a brit pénzügyi felügyeletek, mert más nagybankokhoz hasonlóan részt vett a londoni bankközi kamat (Libor) manipulálásában. A megelőző években a DB már számos büntetést kapott különféle szabálytalan manőverekért, ekkorát azonban még soha; a várttól rendre elmaradó profit mellett ez is közrejátszhatott abban, hogy a májusi éves közgyűlésen csak 61 százalékos támogatást kapott a program. A mostani sajtókommentárok szerint a két társvezér távozása innentől kezdve eldöntött kérdés volt. Jainra plusz nyomásként nehezedett a szakszervezetek, illetve a sajtó bírálata a neki tulajdonított leépítési tervek miatt, Fitschennek pedig éppen mostanában kell bíróság elé állnia – emlékeztetett a Bloomberg –, mert hamis tanúzással vádolják a Leo Kirch nevéhez fűzödö, 2002-ben összeomlott médiabirodalom körüli örökösödési perben.
A 66 éves Fitschent így is felkérte a DB felügyelőbizottsága, maradjon posztján a 2016. május 19-i közgyűlésig, hogy elősegítse a sima átmenetet. Azt követően pedig az idén július 1-től Anshu Jain helyére lépő John Cryan egyedül lesz vezérigazgató – emelte ki a bank közleménye. Az 54 éves Cryan 2013 óta tagja a bank felügyelőbizottságának, de a piacok nem a folyamatosságot honorálták színre lépésének hírére, sőt valószínűleg még csak azt sem, hogy 2012-2014 között ő volt a szingapúri állami vagyonkezelő holding, a Temasek európai elnöke. Cryan előtte a svájci UBS-nél működött, ahol pénzügyi igazgató is volt 2008-2011 között (vagyis a válság legrosszabb éveiben), és nagy szerepet játszott mérlege rendbe tételében. Előtte pedig az ABN Amro eladásának levezénylésével szerzett hírnevet: vezető tanácsadó volt az UBS részéről abban a 2007-es manőverben, amelynek során először a holland bank egyesült államokbeli érdekeltségét adták el a Bank of Americának 21 milliárd dollárért, utána pedig a maradékot 72 milliárd euróért a Royal Bank of Scotlandnek (RBS). Más kérdés, hogy egy évre rá az akkori brit kormányfő, Gordon Brown már felelőtlenségnek nevezte az RBS lépését, amely nagy szerepet játszott abban, hogy a bankot végül adófizetői pénzből kellett megmenteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.