Nem volt jele a botrányokban érintett brókercégek mérlegében és beszámolójában annak, hogy hamarosan csődbe mennek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) napokban publikált Aranykönyve szerint. Az évente megjelenő statisztika ugyan a három problémás befektetési vállalkozásról csak előzetes és nem auditált adatokat közölt – könyvvizsgáló által hitelesített beszámolót már nem is kaphatnának a cégek –, ezek alapján pedig a Buda-Cash, a Quaestor és Hungária Értékpapír nyereségesen működő cég volt.
A Buda-Cash nagyon erős számokkal zárta 2014-et. A befektetési vállalkozási piac harmadik legnagyobb szereplője volt tavaly 23,4 milliárd forintos mérlegfőösszege alapján, csak az Erste Befektetési Zrt. és a Concorde Értékpapír előzte meg. A társaság mérlegfőösszege tavaly körülbelül 50 százalékkal növekedett. Adózott eredménye alapján is csak e két cég múlta felül a Buda-Casht, amelynek nettó profitja 992 millió forint volt, 70 százalékkal magasabb, mint 2013-ban. A Buda-Cash a története során soha nem volt még annyira nagy és nyereséges, mint 2014-ben. A társaság saját tőkéje is nőtt csaknem 40 százalékkal a múlt esztendőben. Az év végén 3,65 milliárd forint volt, ezzel a brókercég a harmadik legmagasabb saját tőkéjű befektetési vállalkozásnak számított az Erste Befektetési Zrt. és a Quaestor Értékpapír mögött.
A Quaestor Értékpapír is nyereséges volt még néhány héttel a botrány kipattanása előtt. Az adózott eredménye 268 millió forint volt, ez valamelyest elmaradt ugyan a 2013-astól, de 2014 így is a második legnyereségesebb évnek számított a cég történetében. A Quaestor is növekedett a múlt évben, mérlegfőösszege nem egészen 14 százalékkal emelkedett, 12,5 milliárd forintra. A Quaestor méretében így elmaradt a Buda-Cashtől, de még mindig a hazai befektetési vállalkozási piac ötödik legnagyobb játékosának számított. Ráadásul a tőkehelyzete is a brókercégek esetében szokatlanul erősnek tűnt. A cég saját tőkéje 2014-ben az előző évinek a duplájára, 5,74 milliárd forintra nőtt, és ezzel szemben alig 6,6 milliárd forintnyi rövid lejáratú adósság állt a mérlegben, vagyis a saját tőke szinte az összes adósságra fedezetet nyújtott. Tavaly a brókercégeknél átlagosan hétszeresen múlta felül a kötelezettségek állománya a saját tőkéjét.
A Hungária Értékpapírnál viszont már látszódhattak aggasztó jelek, a cég ugyanis nagyon gyorsan nőtt tavaly, amit a tulajdonosok tőkepótlással nem követtek. A cég a 24 szereplős befektetési vállalkozási piac hatodik legnagyobb szereplőjének számított 5,14 milliárd forintos mérlegfőösszegével. A brókercég két helyet lépett előre tavaly a rangsorban, miután a mérlegfőösszege 2013 vége óta több mint a duplájára ugrott. A kötelezettségei a két és félszeresére, 4,7 milliárd forintra emelkedtek az év folyamán, a saját tőke viszont alig változott, 404 millió forintról 433 millióra nőtt. A saját tőke és a kötelezettségek aránya így náluk volt az egyik legalacsonyabb az egész szektorban. A gyorsan növő brókercég az év végén azért nyereséges volt, adózás után 28 millió forintnyi profitja maradt, ami jócskán elmaradt a 2013-as 102 milliós nyereségtől.
Eladó a Quaestor Bank
A Quaestor Értékpapír felszámolója eladásra hirdette meg a Quaestor Bank 2002 darab egymillió forint névértékű törzsrészvényét. Az ajánlatokat október 16-áig lehet benyújtani, ehhez biztosítékként 100 millió forintot kell fizetni. A Quaestor Bank egyébként nagyjából egy üres licencet jelent. A Quaestor tavaly év vége felé kapott engedélyt, hogy felvásárolhassa a francia Credit Agricole érdekeltségében tartozó Credigen Bank részvényeit. A Credigen még 2010 tavaszán bejelentette, hogy kivonul Magyarországról, és tavaly év végén már nem volt hitelállománya, csak egymillió forintnyi betéttel rendelkezett az MNB adatai szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.