BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fogódzó a jegybankoknak

Az USA és Németország részletes GDP-adatai, valamint PMI-indexei mellett a magyar beruházások és a munkanélküliség alakulása is figyelmet érdemel a héten.

Miután augusztust követően szeptemberben is a vártnál gyengébben teljesített a német ipar, fontos kérdés, hogy merre halad tovább az Európai Unió legnagyobb gazdasága. (A harmadik negyedéves előzetes GDP-adat nem okozott negatív meglepetést, de a részletek majd ezen a héten derülnek ki.) Az eddig beérkezett bizalmi adatok alapján sem az ipar, sem a Volkswagen-botrány, sem a párizsi támadások nem okoztak elbizonytalanodást, a várakozások szerint hasonló képet mutatnak majd a Markit által összeállított beszerzési menedzserindexek (PMI) és az Ifo intézet hangulatindexe is. Kicsi a valószínűsége, hogy az EKB december 3-i ülése előtt olyan információt kapunk Németország vagy az eurózóna gazdaságáról, amely megváltoztathatja a monetáris lazítási szándékot. Ha mégis így történne, az az euró erősödéséhez vezethet – véli Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője.

A japán fogyasztói árindex nulla környezetébe csökkent, amióta a fogyasztási adó 2014. áprilisi emelésének hatása kiesett a bázisból. A maginfláció szeptemberben –0,2 százalék volt, a teljes mutató stagnált. Az infláció az üzemanyagárak hatásának elmúltával emelkedhet, ám a negatív maginfláció arra utal, hogy Abe Sindzó kormányfő programja, a jegybankkal közösen összerakott Abenomics még nem vezetett sikerre. A harmadik negyedévben Japán újra recesszióba került, és a nyomott infláció is táplálhat további élénkítési reményeket. Hiába azonban a gigantikus lazítás, hiába a fogyasztás támogatása, a jen 2015. május vége óta nem gyengült tovább, ez pedig gátolja a kormányzati célok elérését. Bár a várt amerikai kamatemelés átlendítheti a dollár-jen árfolyamot az éven belüli csúcson, nincs kizárva, hogy a kormányzat még idén megpróbálja újra gyengíteni a devizát.

A Federal Reserve csaknem biztosra vett döntését még befolyásolhatja az USA harmadik negyedéves GDP-jére vonatkozó második becslés is, az elsőnél már lényegesen több adatra támaszkodó mutatót kedden teszik közzé. Az első becslés 1,5 százalékos annualizált gazdasági növekedést jelzett, ami komoly visszaesés volt a második negyedévi 3,9 százalék után, második nekifutásra 2 százalék körüli értéket várnak az előrejelzések. Egy nappal később jelenik meg a Fed által kiemelt figyelemmel kísért inflációs mutató, a személyes fogyasztások indexe (mag-PCE), amely a várakozások szerint októberben is a szeptemberivel megegyező 0,1 százalékkal emelkedhetett. Magyar szempontból a hét második fele hoz fontosabb adatokat: a KSH csütörtökön teszi közzé, miként alakultak a beruházások a harmadik negyedévben, pénteken pedig az októberi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatok látnak napvilágot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.