Nagyjából két év múlva, vagyis 2018 második felétől használhatják majd a lakosok a településeken az ingyenes wifiszolgáltatást – erről tájékoztatta a Világgazdaságot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kommunikációs főosztálya. A Digitális Jólét Program keretében most zárult le az állami és önkormányzati intézmények által biztosított nyilvános wifipontok felmérése. Deutsch Tamás miniszteri biztos vezetésével e felmérés alapján alkotják meg azt a koncepciót, melynek megvalósításával biztosítható, hogy minden településen legyen legalább egy középületben és legalább egy közterületen nyilvánosan elérhető ingyenes, széles sávú, vezeték nélküli internetszolgáltatás – tette hozzá a tárca.
A cél eléréséhez hozzájárulnak az uniós támogatással megvalósuló új generációs felhordó hálózati fejlesztések. Ezzel kapcsolatban a távközlési cégek a közelmúltban nyújtották be ajánlatukat, vagyis azt, hogy az ország mely területén fejlesztenék a széles sávú hálózatot. A pályázati kiírásnak feltétele volt, hogy a nyertes pályázóknak vállalniuk kell, hogy az adott járásban fejlesztéssel érintett minden településen ingyenesen elérhető vezeték nélküli internetszolgáltatást biztosítanak a település központi helyszínén. A wifiszolgáltatáshoz szükséges fejlesztést a projektek önerős részéből kell a nyerteseknek finanszírozniuk, támogatás erre nem számolható el. (Így tehát egyelőre nem derült ki, hogy az ezzel kapcsolatos beruházások mennyi pénzt igényelnek a cégek részéről). A pályázatok értékelése folyamatban van, várhatóan május–júniusban kötnek szerződést a nyertes pályázókkal. Ezt követően derül ki, hogy mely szolgáltatók fogják biztosítani az érintett településeken a wifiszolgáltatást. A fejlesztések 2016 második felében kezdődhetnek meg, a szolgáltatásokat várhatóan 2018 második felétől tudják igénybe venni az állampolgárok – emelte ki a minisztérium.
Az országgyűlési választások évére tehát valamennyi településen ott lesz az ingyenesen elérhető internet, és Magyarországon az uniós elvárást megelőzően két évvel, 2018-ra minden háztartás számára hozzáférhető lesz a széles sávú, legalább másodpercenként 30 Mbit sávszélességű internet. Magyarországon 883 ezer háztartásban még nem érhető el nagy sebességű internetszolgáltatás. A szükséges fejlesztések egy részét a szolgáltatók piaci alapon valósítják meg, de uniós támogatásra is pályázhattak. A 68 milliárd forintos keretösszegű vissza nem térítendő és a tízmilliárd forintos keretösszegű visszatérítendő forrásnak köszönhetően olyan fejlesztések valósulnak meg, amelyek biztosítják a jelenleg lefedetlen területeken a nagy sebességű hálózat kiépítését.
Az infrastruktúra mellett – annak jobb kihasználása érdekében – a kormányzat ígérete szerint növekszik az állam által nyújtott elektronikus közszolgáltatások száma, míg a digitális gazdaság kiszélesítésével jelentősen nő hazánk versenyképessége is. Ráadásul mire kiépül az infrastruktúra, beérik az az adórendszer, amely szerint 2017-től csökken az internet áfája. Így tehát 2018-ra minden összeáll ahhoz, hogy minél többen minél jobb minőségben és – az egyfajta újabb rezsicsökkentésnek köszönhetően – olcsóbban használhassák az internetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.