Elérte a hazai erőműveket is az olcsó földgáz: januárban a gönyűi létesítmény 57, a Dunamenti 27, a csepeli 13-15 százalékos kihasználtsággal termelt a hivatalos statisztikák szerint. Nem tudni, honnan volt érdemes vásárolniuk – a hazai nagykereskedői árak magasabbak, mint a szomszédos országokban –, de a Világgazdaságot tájékoztató piaci körök szerint orosz lehet a forrás. Az orosz importról azonban hivatalosan csak annyi ismert, hogy a Panrusgáz nagyobb, a Centrex szerényebb mennyiséget ad el itteni vevőinek Ukrajnában, a Panrusgáz ezenfelül Ausztria irányából is szállít, de kizárólag a Magyar Földgázkereskedőnek. Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a Gazprom valamilyen – esetleg bérleti – megállapodást kötött a Dunamenti Erőmű használatáról. Egy ilyen lépés mellett szólhat, hogy így a létesítmény olcsón juthat gázhoz, amellyel nagyobb eséllyel termelhet nyereséget hozó áramot. Az erőmű tulajdonosa, a MET Power nem cáfolta lapunk értesülését, de nem is erősítette meg. Operatív üzleti kérdésekben nem kívánt nyilatkozni, de hangsúlyozta, hogy keresi a lehetőséget, amely javíthatja árampiaci pozíciója – beleértve a Dunamenti Erőmű – hatékony kihasználását.
Márciusban már kevesebbet dolgoztak a hazai gázerőművek, igaz, a két ünnep és a meleg miatt kisebb volt a kereslet is. Ám a szélerőművek éppen ekkor lendültek be, folyamatosan termelt a paksi és a mátrai erőmű, és még a kereskedők is kivitték a tárolókból a gázukat a piacra. A villamosenergia-rendszer egyensúlyának megtartásra érdekében – éppen működő gázerőművek híján – az aktív kapacitásokat kellett visszafogni, húsvét hétfőn még az atomerőműét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.