BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vissza kellett fogni a paksi erőművet

Olcsó forráshoz jutottak az idén a hazai gázerőművek, a Dunamenti állítólag különösen jó megállapodást kötött. Majdnem üresek a gáztárolók, de már tart az újratöltésük.

Elérte a hazai erőműveket is az olcsó földgáz: januárban a gönyűi létesítmény 57, a Dunamenti 27, a csepeli 13-15 százalékos kihasználtsággal termelt a hivatalos statisztikák szerint. Nem tudni, honnan volt érdemes vásárolniuk – a hazai nagykereskedői árak magasabbak, mint a szomszédos országokban –, de a Világgazdaságot tájékoztató piaci körök szerint orosz lehet a forrás. Az orosz importról azonban hivatalosan csak annyi ismert, hogy a Panrusgáz nagyobb, a Centrex szerényebb mennyiséget ad el itteni vevőinek Ukrajnában, a Panrusgáz ezenfelül Ausztria irányából is szállít, de kizárólag a Magyar Földgázkereskedőnek. Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a Gazprom valamilyen – esetleg bérleti – megállapodást kötött a Dunamenti Erőmű használatáról. Egy ilyen lépés mellett szólhat, hogy így a létesítmény olcsón juthat gázhoz, amellyel nagyobb eséllyel termelhet nyereséget hozó áramot. Az erőmű tulajdonosa, a MET Power nem cáfolta lapunk értesülését, de nem is erősítette meg. Operatív üzleti kérdésekben nem kívánt nyilatkozni, de hangsúlyozta, hogy keresi a lehetőséget, amely javíthatja árampiaci pozíciója – beleértve a Dunamenti Erőmű – hatékony kihasználását.

Márciusban már kevesebbet dolgoztak a hazai gázerőművek, igaz, a két ünnep és a meleg miatt kisebb volt a kereslet is. Ám a szélerőművek éppen ekkor lendültek be, folyamatosan termelt a paksi és a mátrai erőmű, és még a kereskedők is kivitték a tárolókból a gázukat a piacra. A villamosenergia-rendszer egyensúlyának megtartásra érdekében – éppen működő gázerőművek híján – az aktív kapacitásokat kellett visszafogni, húsvét hétfőn még az atomerőműét is.

Mostanra majdnem kiürültek a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) tárolói. Április 2-án már csak 3,49 százalékig voltak megtöltve mobil, azaz kivehető gázzal, ilyen alacsony szintre legalább négy éve nem volt példa. Bár a túl kevés gáz miatt károsdhat a létesítmény, de fontos tudni, hogy a belső nyomásért nem a mobilgáz, hanem a felette tárolt, technikai célú párnagáz felel. A Világgazdaság kérdésére a társaságnál azt mondták, hogy a tárolók csaknem üresek, az a szezon végén természetes, és megerősítették, hogy ennek nincs műszaki kockázata. Az sem rendkívüli vagy szabálytalan, hogy még a téli kitárolási időszak március 30-i lezárulta után is vehettek ki a kerskedők gázt a tárolókból. Ez esetben ugyanis nem a szolgáltatás megadott zárónapja a meghatározó, hanem az, hogy az ügyfél akkor férjen hozzá a gázához, amikor akar. Így van ez nemzetközi gyakorlatban is. Ám április 1-jén megindult a betárolás is, néhány napig a kitárolással átfedésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.