A Manchester United és a Real Madrid a világ két legértékesebb futballklubja - derül ki a KPMG összesítéséből. A két klub értékét egyaránt 2,9 milliárd euróra becslik. A dobogóra rajtuk kívül a Barcelona került fel, az ő értéküket 2,8 milliárd euróra becslik.
A KPMG összesen 32 elitklubot vizsgált meg - ezek összértékének harmadát az első három adja. Az első négy helyezett pedig (a negyedik a Bayern München lett) együttvéve értékesebb, mint az utánuk következő nyolc együtt. A nyilvánosan hozzáférhető pénzügyi adatok szerint a megvizsgált 32 klub összértéke 26,3 milliárd euró. A 32-be a tartós nemzetközi jelenlét alapján válogatták be a klubokat, így például a friss angol bajnok Leicester City nem került fel a listára.
A listán nagy az angol túlsúly: a négy legerősebbet sorrendben az Arsenal, a Manchester City, a Chelsea és a Liverpool követi. Az első tízbe rajtuk kívül a Juventus és a Paris-Saint Germain fért be.
Hiába tehát a nagy spanyol fölény az európai kupákban, a nemzeti bajnokságok közül üzleti szempontból a Premier League emelkedik ki - állapítja meg az elemzés. Az angol foci egyre nagyobb bevételt ígér, ráadásul a spanyol bajnoksággal ellentétben nem csak az élcsapatok, hanem a középmezőny is nagy üzletet jelent. Nem véletlen, hogy a Swansea, a Crystal Palace, az Everton, a bajnokságot óriási meglepetésre megnyerő Leicester, vagy épp a bajnokságból most utolsó helyezettként kiesett Aston Villa is vonzza a befektetőket.
A spanyolok ez ellen próbálnának tenni, és magukhoz csábítani a tőkét. Az ottani bajnokságban ettől az évtől új pénzügyi szabályozás van, a televíziós jogok kollektív árusításától a kisebb csapatok megsegítését várják. Adolfo Bara, a spanyol bajnokság marketingfőnöke úgy véli: azzal, hogy gazdaságilag stabillá tették a középmezőnybeli klubjaikat, nagy lehetőségeket kínálnak, hiszen ezek a csapatok még mindig olcsóak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.