BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokat ér a diploma

Évtizede a legjobb arcát mutatja a munkaerőpiac, jók az elhelyezkedési esélyek, az elbocsátások aránya pedig alacsony, a felsőfokú végzettségűek jövedelme hetven százalékkal meghaladja az érettségizettekét. Így látja a gazdaság állapotát Janet Yellen jegybankelnök

A gazdaság gyarapodása nyomán emelkedik az életszínvonal, a jól működő munkaerőpiacon felfelé araszol a bérek szintje is.

A Baltimore-i Egyetem végzős hallgatói előtt beszélt magyar idő szerint hétfőn késő este Janet Yellen, az amerikai jegybank (Fed) elnöke, aki a nyíltpiaci bizottság múlt heti szigorító ülése után most szólalt meg először nagy nyilvánosság előtt. Meglehetősen derűlátó hangnemet ütött meg, bár megemlítette, hogy a gazdaság lassabban bővül, mint a korábbi fellendülések idején, s a termelékenység, amely a bérnövekedés meghatározó tényezője, csalódást keltően alacsony. Üzenetének lényege azonban nem ez volt, s nem is a Fed politikája. Arról beszélt, hogy a most diplomázók esélyei igen jók, a munkaerőpiac lendületesen bővül, a munkanélküliségi ráta már csak 4,6 százalékos. S minden jel arra utal, hogy a bérek is kapaszkodnak felfelé, e tekintetben különösen bátorító a fiatalok körülményeinek javulása. A Fed által most közzétett felmérés szerint 2015-ben a fiatalok 61 százaléka elégedettebb volt a helyzetével, míg 2013-ban csak 45 százalék válaszolt igennel erre a kérdésre. A jegybankelnök kitért arra is, hogy a gazdaság teljesítménye nyomán emelkedett a háztartások mediánjövedelme, és csökkent a szegénység is 2015-ben, igaz, a recesszió előtti állapot még nem állt helyre.

A végzős egyetemistákat azzal is biztatta Yellen, hogy kilátásaik a gazdaságéival együtt javulnak. A frissdiplomások – mutatták ki kutatások – boldogabb, egészségesebb és hosszabb életre számíthatnak, mint azok, akik csak a középiskolát végzik el. A jövedelmi különbség a diplomások javára már az induláskor legalább hetvenszázalékos. Éves szinten ez nagyjából 18 ezer dollárt tesz ki. Ennek oka az, hogy a technológiai változás miatt nagyobb szükség van azokra, akik értik a folyamatokat, alkalmazkodni tudnak hozzájuk és irányítani is tudják őket, miközben az új technológia az automatizáció révén mind fölöslegesebbé teszi az alacsonyabb képzettségűeket.

A másik oka e jelenségnek éppen a globalizáció – mutatott rá Yellen. Nehéz előre megmondani, hogy mely munkahelyek és iparágak vándorolnak el, ám akik legalább főiskolai végzettséggel rendelkeznek, könnyebben helytállnak. Hiszen azok a munkahelyek, amelyeket a globalizáció teremt az Egyesült Államokban, szintén magasabb végzettséget igényelnek. Yellen hozzátette: a globalizáció folytatódik, s miközben nem lehet pontosan előre jelezni, hogy a gazdaság milyen iramban bővül a jövőben, egy biztos: a siker kulcsa az oktatásban, a tanulásban rejlik. S minél többet ér el valaki a felsőfokú tanulmányai során, annál többre viszi majd az életben – mondta útravalóul Janet Yellen a Baltimore-i Egyetem diplomaosztó ünnepségén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.