Bár a 19 megye közül hétben is csökkent a szarvasmarha-állomány, a legutóbbi, június 1-jei számláláskor a főbb haszonállatok közül csak ebből tartottak többet a gazdálkodók az egy évvel korábbinál – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal kiadványából. A szarvasmarha-állomány 22 ezres, 3,6 százalékos növekedése elsősorban a Pest, a Somogy, a Vas és a Veszprém megyei bővülés eredménye, ezekben a megyékben 12,8–20,9 százalék között nőtt az állomány. A legtöbb szarvasmarhát tartó Hajdú-Biharban viszont 4,4, a szintén jelentős szarvasmarhatartónak számító Békésben 7, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig 12 százalékkal csökkent az állomány.
Az országban június 1-jén 2,8 millió sertést számláltak, 7,8 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A legnagyobb sertéstartó megyék Bács-Kiskun és Hajdú, a teljes magyarországi állomány negyede, 12,4-12,4 százaléka ezekben található. A magyarországi állomány 67 százalékát adó hat megye közül csak Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna megyében volt több sertés, mint egy éve, de csak 1,5 és 1,7 százalékos volt a bővülés. E két megyén kívül Vasban nőtt még a sertésszám egy év alatt.
A jövőbeni sertéstartási kedvre utaló anyakocaszám szintén két megyében, Baranyában és Tolnában emelkedett, mégpedig jelentős, 11,6, illetve 34,6 százalékos mértékben. A szakértők ezt a változást egyértelműen a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató érdekeltségébe tartozó Bonafarm csoporthoz tartozó mohácsi MCS Vágóhíd Zrt.-nek tulajdonítják. A bankvezér Pick Vágóhíd Kft. nevű cégének tulajdonában álló vágóhíd látja el alapanyaggal a Pick Szeged Zrt.-t, a vágóhídra a sertések a Bonafarm integrációjából érkeznek. Ez az oka a Tolna és a Baranya megyei anyakocaszám-növekedésnek is; Tolnában a Dalmand Zrt.-nél, Baranyában pedig a Bóly Zrt.-nél beállított kocák jelentettek nagy lökést. A fialás után a hizlalásra érett sertéseket a Bonafarm e két agrárcégétől helyezik ki a kisebb termelőkhöz.
A mohácsi vágóhíd által gerjesztett növekedésen kívül Nógrádban 21,8, Vas megyében pedig 26,4 százalékkal bővült az anyakocaszám, ám szakértők szerint ez valójában csak annyit jelent, hogy egy-két cégnél befejezték a telepek felújítását, és feltöltötték az állományt.
A juhok száma összességében 3 százalékkal csökkent. A hazai juhállomány csaknem felét tartó három megye közül Hajdú-Biharban 7,8, Bács-Kiskunban 0,4 százalékkal nőtt az egyedszám, Szabolcs-Szatmár-Beregben viszont 15,7 százalékos fogyást jegyeztek fel.
A tyúkok számát leginkább a madárinfluenza befolyásolta: a legtöbb tyúkot tartó Hajdú-Biharban 29 százalékkal gyarapodott, míg a madárinfluenza által leginkább érintett Dél-Alföldön több mint 27 százalékkal mérséklődött az állomány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.