A brazil kakaótermelők arra kérik a helyi kormányt, hogy állítsa le a világ legnagyobb termelőjének számító Elefántcsontpartról származó kakaó beáramlását, mivel az import tönkreteszi a brazil ültetvényeseket. A termelőket képviselő szövetség (ANPC) már azon is dolgozik, hogy megakadályozza egy elefántcsontparti szállítmány hétvégi kirakodását – írta meg a Reuters.
Meg kell akadályozni, hogy a Pichon nevű hajón érkező elefántcsontparti kakaó szállítmányt kirakodják Baziliában
– mondta az ANPC elnöke, Vanuza Barroso. A gazdák azt tervezik, hogy úttorlaszokat állítanak.
A gazdák szövetsége azt állítja, hogy az afrikai országból érkező szállítmányok olyan rovarokat és gyommagvakat hozhatnak magukkal, amelyek Brazíliában nem fordulnak elő. Ilyen például a Striga nevű gyomnövény. A brazil gazdák attól félnek, hogy ezek az idegen fajok veszélybe sodorhatják a helyi farmokat.
A svájci csokoládégyártók rendületlenül emelik áraikat, és bíznak az édesszájú fogyasztókbanAz édesipari alapanyagok drasztikus drágulását egy az egyben beépítették áraikba a svájci csokoládégyártók, amelyek bíznak abban, hogy egy-egy tábla csoki elmajszolása feledteti a recessziós aggodalmakat és tovább növeli a bevételeiket. |
Brazília, a világ ötödik legnagyobb csokoládégyártója, viszont a feldolgozott kakaó egy részét importálnia kell, mivel a helyi termelés az elmúlt évek fellendülése ellenére sem elegendő az ipar kiszolgálásához.
Az ország általában az általa őrölt kakaó 20-35 százalékát importálja,
többek között Elefántcsontparttól, a világ legnagyobb beszállítójától.
A brazil kakaófeldolgozókat tömörítő szövetség (AICP) szerint a gazdák aggályai alaptalanok. Szerintük a mezőgazdasági minisztérium minden elefántcsontparti szállítmányt ellenőriz.
Az importált kakaó már átesett némi betakarítás utáni feldolgozáson, például szárításon és erjesztésen, ami szinte minden kórokozót kiküszöböl
– mondta Anna Paula Losi, az AIPC vezetője. Hozzátette, hogy a helyi ipar támogatja az ország önellátását, de ameddig ez nem biztosítható, addig muszáj az importra hagyatkozni.
Brazília a múltban nagy kakaótermelő volt, de az 1980-as években egy boszorkányseprű néven ismert gombabetegség megtizedelte a földeket.
Napjainkban az ország a világtermelés mintegy 5 százalékát adja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.