Több mint négyszázan vettek részt a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége (MSTSZ), valamint a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) által szervezett konferencián. Az 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) adott helyszínt az eseménynek, ahol a szakma jeles képviselői tartottak előadást a megjelent állattenyésztőknek, ágazati szereplőknek.
Legfőbb feladatunk az, hogy az élelmiszerlánc minden területén képesek legyünk garantálni a biztonságot. Csaknem 18,9 milliárd forint áll rendelkezésre az idei költségvetésben a sertéstartók állatjóléti többletvállalásainak támogatására, amely a több milliárd forintos uniós forrásokkal hozzájárul a sertéságazat versenyképességének növeléséhez
– jelentette ki köszöntőbeszédében az agrárminiszter. Nagy István szerint létfontosságú, hogy megóvjuk a magyar házi sertésállományt az afrikai sertéspestistől (asp), ezért jelentős forrást biztosítottak az állatjóléti többletvállalásokra a nemzeti költségvetésből.
2019 első félévében a hazai élősertés-kivitel az előző évi mennyiséghez képest 42 százalékkal nőtt. Ennek egyik oka, hogy a Romániában kitört asp miatt a szomszédos ország csaknem kétszeresére növelte a Magyarországról vásárolt sertések volumenét. Ugyanebben az időszakban az ország élősertés-behozatala 18 százalékkal csökkent. Az idei év első felében értékesített sertéshús mennyisége és értéke egyaránt 34 százalékkal nőtt 2018 első félévéhez képest.
Ismertette, a 2014-2020-as időszakban 300 milliárd forint jut az élelmiszeripari ágazatnak. Csaknem 200 sertéstartó telep korszerűsítésére 29 milliárd forintot kötöttek le erre az időszakra a vidékfejlesztési programban.
Az idei évben egyre fokozottabb figyelmet kell fordítani a járványveszélyre. Azt az értéket ugyanis, amit közösen teremtettünk meg, meg is kell tudnunk őrizni. Sajnos az afrikai sertéspestissel közép- és hosszútávon együtt kell élnünk
– fogalmazott beszédében Horváth István.
Az MSTSZ és a VHT elnöke úgy fogalmazott: egyre nagyobb hangsúlyt kap a felelős állattartás. – A járványvédelemben maximalistának kell lennünk! Nem csak magunkért vagyunk felelősek, hanem minden gazdatársunkért is. Egy egészségügyi kockázati szempontból rosszul védett telep egy egész ágazatot nehéz helyzetbe hozhat – hívta fel a figyelmet.
Ismertette, a szövetség kezdeményezte az agrártárcánál pályázat kiírását sertéstelepeknek hullaégetők beszerzésére, illetve kezdeményezték a hús termékpálya szakmai érdekképviseleti szerveivel (VHT, Magyar Húsiparosok Szövetsége, Húscéh, MSTSZ) az ágazati párhuzamosságok megszüntetését (így csak egy helyen kellene tagdíjat fizetni, és hatékonyabb lenne a működés is), illetve a magyarországi húsminősítés és a Kiváló Magyar Sertéshús (KMS) védjegy újragondolását, megújítását.
A Budakeszi Erdészet elkerített vadászterületén talált öt elhullott vaddisznóból mutatta ki tegnap az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állategészségügyi szakemberek – az országos főállatorvos utasítására – haladéktalanul megkezdték a szükséges intézkedések végrehajtását. A fertőzés megjelenésének mikéntjére a járványügyi nyomozás adhat majd magyarázatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.