Az elmúlt években a gabonák és olajos magok raktározása számos változáson ment keresztül. Nagyon sok új magtár kezdte meg a működését, sokszor a termelői, felvásárlói és bértároló-szolgáltató funkciók keveredése árán is. A raktározás oktatása nem túl széles körű, az üzemeltetők a saját tapasztalataik, jobb esetben a partnereik, minőségvizsgálók tanácsai és észrevételei segítségével végzik ezt a munkát. A gabonakereskedőkre és -feldolgozókra ugyanakkor egyre szigorodó előírások vonatkoznak, ezek betartásának ellenőrzését segíti a gyorsan fejlődő diagnosztika is – vázolta az alaphelyzetet Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára. Mint ismertette, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a raktározással korábban aktívan nem foglalkozók közül sokan nem fordítanak kellő figyelmet a szakmai előírások betartására, s nagyon sok esetben nem is áll rendelkezésre állandó képzett személyzet a nagy tömegű ömlesztett áru szakszerű tárolásához.
A legnagyobb baj az, hogy a raktározás során az élő kártevők okozta károk – amelyek a napjainkra jellemző változékony időjárás miatt egyre gyakoribbak – új és sajnálatosan „kreatív” megoldásokra sarkallnak egyes raktár-üzemeltetőket
– állítja Pótsa Zsófia. Az utóbbi időszakban fény derült olyan esetekre, amikor az élő kártevők ellen raktárban használható és hivatásos gázmesterek által adagolható gázosítószerek helyett a szántóföldi gazdálkodásban alkalmazható rovarirtót használtak. Több tiltott hatóanyag, de jellemzően a chlorpyriphos és a chlorpyriphos-methyl bevetését mutatták ki. Márpedig ezek forgalmazását 2020. február 16-án rövid türelmi idővel betiltották, és 2020. április 16-tól szigorúan tilos a használatuk a szántóföldi termelésben is. A raktárak légterét 2018. november 16-ig volt szabad ezekkel fertőtleníteni, tehát az, hogy még a 2021-es mintákban is kimutathatók, mindenképpen szabálytalan és törvénysértő. A főtitkár szerint ez óriási gond lehet, hiszen a raktárban tárolt gabonákat és olajos magvakat közvetlenül a feldolgozásuk után emberek és állatok fogyasztják, a mérgek az egészségüket súlyosan károsíthatják. Az ilyen árut az Európai Unióban feltartóztathatják, elrendelhetik a visszairányítását a feladóhelyre, ami horribilis költséget okoz azoknak a gazdasági szereplőknek, akik semmiről sem tehetnek. Még rosszabb esetben akár általános korlátozást is elrendelhet a magyar termékek kivitelére valamely uniós vagy más nemzeti hatóság – tette hozzá a főtitkár.
Hasonlóan súlyos gond, hogy a megugró gázárak miatti magas szárítási költségek arra sarkallnak egyes termelőket, hogy ne gázzal szárítsanak, hanem érésgyorsítókat használjanak, de ezeket a szereket is szigorúan tilos használni. A Gabonaszövetség ezért nyomatékosította, hogy a hatósági előírások betartása elengedhetetlenül fontos, hogy a fent részletezett súlyos következmények elkerülhetők legyenek. A szövetség ugyanakkor támogat minden olyan törekvést, amely a Magyarországon megtermelt gabona és olajos magvak helyes tárolási gyakorlatát segíti és erősíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.