Eredetileg 14 plázát akartak felavatni, ám a válság miatt csak 9-nél vágták át a szalagot. Nem meglepetés a csökkenés, de annak aránya igen. A csehországi kereslet ugyanis viszonylag stabilan növekvőnek mutatkozott az elmúlt években.
Ezekkel a tavalyi átadásokkal az ezer főre jutó kiskereskedelmi ingatlanterület mutatójában az uniós átlagot megközelítő értéket ért el az ország, ahol a teljes állomány 1,9 millió négyzetméterre hízott. Csehországban most 186 négyzetméter ez a mutató, az EU-átlag 200 négyzetméter. A csehek ugyanakkor megelőzik például a szlovákokat, ahol mindössze 137 négyzetméter az ide vonatkozó friss adat.
Martin Zizala, a Cushman&Wakefield egyik elemzője hozzáfűzte: a tavaly átadott bevásárlóközpontok finanszírozását még jóval a pénzügyi válság előtt lezárták, ezért lehetett befejezni az építkezéseket. Az őszre tervezett átadások egy részét viszont idén tavaszra vagy nyárra kellett halasztani, ott biztos, hogy csak részben tudták elérni a projekt teljes finanszírozását,
így a lezárás belecsúszhatott a válság kezdeti időszakába, amikor a bankok már elbizonytalanodtak. Az okok között szerepelhet még az is, hogy jelenleg nincs olyan, 50 ezer főnél nagyobb lélekszámú csehországi város, ahol már ne lenne plaza vagy ne jelentettek volna be oda építést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.