A Magyar Kórházszövetség szerint prioritást kell adni az ágazatnak, hiszen a gazdasági válság miatt még nagyobb betegkörrel kell számolni, így csődbe juthat mind a 128 kórház. Ám ha mégsem jutna több költségvetési forrás az egészségügynek, úgy a politikának kell szembesíteni a lakosságot azzal, hogy az eddigi ellátás tovább nem biztosítható.
Ez esetben meg kell határoznia az alapvető ellátást, s azt is, amiért önrészt (copayment) kell fizetni a betegnek. Ez utóbbit, maximum 100 ezer forintot egyébként már most is kérhetnék a kórházak a területükön kívülről jött betegek ellátásáért, ám a lakosság többsége nem fizetőképes – állítják.
A szövetség másik tippje a forráshiány enyhítésére, hogy a gyógyszercégektől beszedett, 30 milliárd forintra tervezett különadó összegét csoportosítsák át a kórházaknak, úgy tűnik, nem lehet megoldás. Székely Tamás miniszter szerint ugyanis jelenleg nincs megtakarítás a biztosító gyógyszerkasszájában. A kórházak nem tekintik sikeresnek az áprilisban bevezetett új finanszírozási rendszert, mert az ellátott betegek egyharmada után a 150 ezer forintos gyógyítási alapdíj felét sem kapják meg.
A szaktárca szerint az elértéktelenedés oka, hogy 15 intézmény extrém teljesítésekért nyújtotta be a számlát a biztosítónak. Ezek ellenértékét csak akkor fizetik ki, ha a kórházszövetséggel közösen végzendő ellenőrzések során jogosnak bizonyulnak azok. Ám a tárca szerint meglehet, hogy a teljesítmények öt százaléka hamis jelentés. Ezért egyelőre nem számolnak az új finanszírozás megváltoztatásával, annál inkább, mert ez önmagában nem generál csődöt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.