Jogszabályi eszközökkel is igyekszik segíteni a minőségi magyar élelmiszerek piaci pozícióját a Vidékfejlesztési Minisztérium, amely az utóbbi évekhez hasonlóan a Coop Rally fővédnökségét vállalta el. Kardeván Endre, a tárca élelmiszerláncért felelős államtitkára a 84 csapat egyikének tagjaként rajthoz is állt a minőségi magyar élelmiszerek népszerűsítését célul tűző autóversenyen. A ralin kétfős csapatok a kiemelt gyártói és forgalmazó központokat érintve ügyességi versenyeken, gyárlátogatásokon is részt vettek.
- Egy fővédnökség néha csak szimbolikus, de úgy látom, ön nagy lelkesedéssel csinálja végig a Coop Rallyt. Mit tanulhatott ez alatt a két nap alatt?
- Azt mindenképpen, hogy ilyen játékosnak szánt rendezvény is közösségteremtő hatással lehet a kereskedelemben, a termelésben és az államigazgatásban dolgozókra, mindenkire, akinek fontos a magyar termékek ügye. Az ilyen rendezvények segítségével sokkal jobban kialakulhat az összhang a termelők és a kereskedelem között, márpedig erre égető szükség lenne Magyarországon.
- A másodlagos élelmiszer-ellenőrzés már lassan két hónapja működik. Mik a tapasztalatok ezzel kapcsolatban?
- Viszonylag kevés problémával találkoztunk. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy nagy hírverést kapott az intézkedés, jobban felkészültek rá a raktáráruházak és a forgalmazók. Örülnék neki, ha ez így is maradna, és ez elvezetne a piac tisztulásához, amely a fogyasztók biztonsága és a tisztességes vállalkozók érdekei szempontjából kiemelkedő fontosságú célunk, ezért úgy vélem, indokolt a szigor ezen a téren.
- A kereskedők korábban úgy nyilatkoztak, ez a fajta ellenőrzési rendszer nagyon nagy adminisztratív terhet ró rájuk. Érkezett bármiféle visszajelzés a részükről a hatálybalépés óta eltelt időszakban?
- Természetesen, de azt hiszem, pillanatnyilag sikerült egyezségre jutni azzal kapcsolatban, hogy nekünk az elvárt adatokra szükségünk van, főleg az elején, hogy átfogó képet kapjunk a kockázatosabb tételek Magyarországra áramlásáról. Később ezen lehet majd enyhíteni, de előbb fel kell térképeznünk, hol vannak azok a raktáráruházak, hűtőházak vagy más raktárak, amelyek importélelmiszereket fogadnak, illetve hogy ezek milyen rendszer szerint dolgoznak. Mindez azért szükséges, hogy tudjunk olyan kockázatbecslést végezni, amely megmutatja, hol kell ténylegesen ellenőrzéseket végrehajtanunk.
- A Coop Rally fő célja a magyar termékek népszerűsítése, ezáltal az, hogy ezek piaci része növekedjen. A kormány is hasonló célokat fogalmazott meg, de nem illúzió azt hinni, ezt törvényi eszközökkel el lehet érni?
- Kizárólag jogszabályi eszközökkel biztos nem lehet teljesen megoldani egy ilyen összetett kérdést, de segíteni lehet azzal, hogy egy egészséges szintre próbáljuk terelni az arányokat. A hazánkba importált silány minőségű vagy kockázatos élelmiszerek kiszűrésével a jó minőségű termékek importját nem lehet és nem is kívánjuk korlátozni. A cél az, hogy minél több olyan jó minőségű magyar termék kerüljön a polcokra, amely kielégíti az egyre tudatosabb hazai fogyasztók igényeit is.
- Tehát egyfajta marketingsegítséget biztosít a kormány?
- Valóban fontos feladat ez is, ugyanakkor úgy látom, hogy bizonyos szintű tudatformálásra van szükség Magyarországon. Azt próbáljuk elősegíteni, hogy a magyar fogyasztókban is kialakuljon egy olyan preferencia a hazai termékekkel kapcsolatban, mint a franciáknál vagy az osztrákoknál. Büszkének kell rá lennünk, hogy a magyar élelmiszer biztonságos, ellenőrzött és jó minőségű.
- Egyéb támogatást is nyújt ehhez a kabinet? Elképzelhető például hazai vagy uniós források hangsúlyosabb felhasználása ezen a téren?
- Mindenképpen várható átcsoportosítás, ennek a kidolgozása jelenleg folyik. Az már biztosan mondható, hogy erre a területre forrást kell biztosítanunk, mert hosszú távú célokat szolgál.
- A jó minőségű, illetve a magyar termékek támogatásának törvényi eszközei között említette az Élelmiszerkönyv most készülő átdolgozását is, amely kétszintű sztenderdeket állít fel. Ugyanakkor rengeteg szó esik a hungarikumok szabályozásáról. Hogy áll a hungarikumtörvény előkészítése?
- Az Élelmiszerkönyv folyamatos felülvizsgálata mellett a hungarikumokról szóló szabályozást is átdolgozzuk, ennek előkészítése még javában folyik. A cél azonban már most világos: annak pontos meghatározása, mit is értünk hungarikum alatt, illetve az ezek esetén felállított magas minőségi követelményekkel kapcsolatos előírások. Ennek a jelenlegi szándékok szerint része lesz egy szigorú minőségi garanciális rendszer is. Arról is egyeztetünk még, hogy milyen körben is alkalmazzuk majd a törvényt. Eredetileg csak élelmiszerekről lett volna szó, de most ott tartunk, hogy ennél jóval szélesebb a kör, bármilyen termék idetartozhat.
- Létezik erre a szabályozásra valamilyen európai minta?
- Nem, törvényként legalábbis nem tudok róla. Ez is egyfajta hungarikum lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.