Négy új genetikailag módosított (GMO) növényt, három kukoricatípust és egy gyapotot ajánlott az Európai Bizottság étkezési és takarmánycélú engedélyezésre. A termesztést egyelőre nem célzó, csak élelmiszer-ipari és takarmánycélú felhasználást engedélyező kezdeményezés azután történt meg, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) szakértői vizsgálatainak eredménye kedvező volt.
A szóban forgó három kukorica- és egy gyapottípus ellen vagy mellett egyelőre egyetlen tagállam sem foglalt állást az Élelmiszerlánc és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság (SCoFCAH) szerdai ülésén. Ezután nincs más hátra, mint hogy az Európai Bizottság elküldje a javaslatot az Európai Tanácsnak, az döntsön a kérdésben. Ha ez nem történne meg, a javaslat visszakerül a bizottsághoz – az ő beleegyezésük így már borítékolható. A három engedélyezésre javasolt kukoricatermék a Syngenta Seeds S.A.S., a gyapot pedig a Dow AgroSciences Europe fejlesztése.
Miközben a bizottság új genetikailag módosított növényeket engedélyezne, Jávor Benedek, a parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke a Greenpeace GMO elleni tegnapi budapesti demonstrációján kijelentette: horvát kezdeményezésre génmódosított növények termesztésétől mentes Alpok –Adria régió jöhet létre, ha a magyar parlament még tavasszal elfogadja a csatlakozásról szóló határozatot. A genetikailag módosított növények termesztésének szabályozása régóta nem egyértelmű az unióban.
Az Európai Bizottság egy 2010-es javaslatában az az alapelv szerepel, amely szerint minden ország saját hatáskörben dolgozná ki a GMO-növények tiltásának vagy engedélyezésének mikéntjét. Az ilyen növényekből származó termények kereskedelmének korlátozása azonban az ellenvélemények szerint aránytalanul korlátozza a szabad kereskedelmet.
A pert egy német méhész kezdeményezte, aki a bajor állam tulajdonában lévő földterületek közelében termelt mézet eladásra és saját fogyasztásra. A Bajorország által birtokolt földterületen az elmúlt években kísérleti célból MON810 típusú, géntechnológiával módosított kukoricát termesztettek.
A pert egy német méhész kezdeményezte, aki a bajor állam tulajdonában lévő földterületek közelében termelt mézet eladásra és saját fogyasztásra. A Bajorország által birtokolt földterületen az elmúlt években kísérleti célból MON810 típusú, géntechnológiával módosított kukoricát termesztettek. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.