A tapasztalatok szerint jól kezdett a befektetési piac, miután az év első felében a befektetők közel a 230 millió eurót költöttek, ez meghaladja a teljes tavalyi évben végrehajtott tranzakciók 188 millió eurós összegét. Az intézményi befektetők leginkább a kiemelkedő kiskereskedelmi ingatlanok és a hosszú időtartamú bérleti szerződésekkel rendelkező, jó minőségű irodaházak iránt érdeklődnek. A DTZ szerint ez a két szektor teszi majd ki a teljes befektetési volumen jelentős részét.
„Magyarország továbbra sem a legnépszerűbb az intézményi befektetők körében. Ennek oka többek között az országkockázat, a kevés piacon lévő első osztályú ingatlan és az eladók, illetve vevők árelképzése közötti különbség. A várakozásaink szerint, ha lassan is, de elmozdulás lesz e téren, a befektetési volumen év végéig akár túl is lépheti a 2009-es esztendőét” – mondta Czifra Balázs, a DTZ ügyvezető igazgatója.
A kiskereskedelmi piacon kevés a fejlesztés, a meglévő bérlők visszafogott terjeszkedése és a limitált számú új piacra lépő márka jellemezte a szegmens elmúlt hónapjait, és lényeges változás nem is várható rövid távon. Utoljára 2002–03-ban volt ilyen alacsony a fejlesztői aktivitás, mindössze hatezer négyzetméter új területet (Europeum – Blaha Lujza tér) adtak át az első fél évben. Az elkövetkező két évben várhatóan 150 ezer négyzetméterrel – Váci1, Hegyvidék Bevásárlóközpont, KöKi Terminal, CET – bővül Magyarország kiskereskedelmi állománya, ennek több mint a fele Budapesten épül.
A bérlőknél is megfigyelhető a fejlesztőkre jellemző óvatosság: a már a piacon lévő márkák továbbra is megfontolják a bővítést vagy új egység nyitását, ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy több esetben is jobb feltételeket is ki tudnak alkudni maguknak. Az év első felében eközben több piaci szereplő döntött a teljes vagy részleges piacelhagyás mellett, a Photo Hall az összes, míg az Office Depot hat vidéki egységét zárta be. A bérleti díjak nem csökkennek tovább, hónapok óta nincs és nem is várható elmozdulás.
Az irodapiacot vizsgálva kiderül, hogy a fejlesztői aktivitás még mindig visszafogott, ezt jól tükrözi, hogy az elmúlt három hónapban csak egy irodaházat (az SCD Akadémia Parkját) adták át. Egyre csökken azon irodaházak száma, amelyek nagyobb szabad vagy egybefüggő irodaterülettel rendelkeznek, azoknak a bérlőknek, akik új székházban gondolkodnak vagy tízezer négyzetméter feletti területigényük van, célszerű hamarabb elkezdeni a keresést, illetve előbérleti szerződésekben gondolkodni. A bérleti díjak csökkenésére nem kell számítani, a DTZ szerint az árak stabilizálódtak.
Az ipari és logisztikai ingatlanok esetében 2011 első hat hónapjában nem volt fejlesztés, és nem is várható jelentős változás a második fél évben sem, leginkább a magas üresedési ráta, az instabil piac és a limitált számú bérbeadások miatt. Közel 180 000 négyzetméter területet adtak bérbe az első hat hónapban, ez duplája az elmúlt év hasonló időszakában regisztrálthoz képest. A. P
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.