A MÁV Zrt. igazgatóságának jóváhagyásával megkezdődött két másodosztályú IC+ személykocsi tervezése a MÁV-Gépészet Zrt.-nél. A vasúti járművek javításával, karbantartásával és felújításával foglalkozó leányvállalat önerőből finanszírozza a kocsinként 320 millió forint körüli költségeket, de uniós támogatásra is pályázik. „Ez az ár jóval alacsonyabb annál, mint amilyen ajánlatokat a MÁV-Start a nemzetközi piacról beszerzett” – mondta Zaránd György, a MÁV-Gépészet vezérigazgatója a beruházás ismertetésekor.
A gyártás szeptember végén kezdődik a közelmúltban felújított, kibővített és motorvonat összeszerelésre is alkalmassá tett szolnoki járműjavítóban. A beruházás értékének akár a 80 százaléka is származhat hazai beszállítóktól, de a tárgyalások még folynak.
Ha beválnak a Startnál az óránként 200 kilométeres közlekedésre alkalmas és az uniós szabványok szerinti biztonsági, kényelmi és utastájékoztatási eszközökkel ellátott, nemzetközi forgalomra is alkalmas prototípusok, beindulhat Szolnokon a sorozatgyártás. Ez a telephelyen várhatóan 150-200 főnek jelentene munkát és ugyanennyinek a beszállítóknál. Mivel a személyszállító vasúttársaság személykocsicsaládban gondolkodik, kedvező esetben rendelhet a szolnoki IC-ből a fenti mellett első osztályú, étkező- és vezérlőkocsikat is. Információink szerint ilyen komfortfokozatú IC-személyvagonok beszerzésére kíván tendert kiírni a GYSEV is, amelyen természetesen a MÁV-Gépészet is indulni kíván.
Lesz hamarosan IC-felújítási pályázat is. Lejárt ugyanis az az 50 IC-kocsi korszerűsítésére vonatkozó opció, amelynek lehívását a Dunakeszin működő Bombardier–MÁV Kft. hiába várta.
A MÁV-Gépészet számára az IC-fejlesztés új kitörési pont lehet, mivel rendelésállománya a jövőben folyamatosan szűkül azáltal, hogy a jelenlegi elavult gördülőállomány korszerűsítése egyben a karbantartási igények csökkenését is jelenti. Egy V43-as mozdonyt például kétnaponta kell átvizsgálni, egy Taurust csak 14-15 naponta.
Márpedig új járművekre szükség van. A személykocsipark átlagéletkora közel 30 év. A személykocsik fiatalítása a motorvonatokkal indult az elmúlt években. Közeleg a folytatás is: a MÁV-Start 70+18 villamos motorvonat beszerzését tervezi, a MÁV-Trakció által kezelt mozdonypark pedig éppen most gazdagodik 25 TRAXX-szal. Opciója van további 25 mozdonyra is, de a lehívásról még nincs döntés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.