BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekedett az M&A-piac

A magyarországi vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) darabszáma a régiós átlag felett, 23 százalékkal nőtt, a tranzakciók értéke pedig 29 százalékkal csökkent 2011-ben. Így 1,8 milliárd dollár értékben kötöttek üzleteket magyarországi cégekben.

Nőtt a vállalati összeolvadások és felvásárlások (Mergers & Acquisitions – M&A) száma 2011-ben az előző évhez viszonyítva Magyarországon – ismertette Dezse Margaret, az Ernst & Young tranzakciós tanácsadási szolgáltatásainak vezető partnere a társaság M&A Barométerének felmérését. A magyarországi tranzakciók darabszáma 23 százalékkal, 111 darabra bővült az előző évben feljegyzett 90 után, ezzel a régióban Magyarország a negyedik helyen végzett. „Mivel a régiós átlag 11 százalék lett, így ez az érték mindenképpen pozitív jelnek tekinthető” – húzta alá a szakember.

A magyarországi tendencia követte a régiós mozgást, ugyanis a vizsgált országok – Bulgária, Horvátország, a Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Törökország – többségében növekedést tapasztaltak tavaly. A tranzakciók számát tekintve régiós szinten Magyarország a negyedik helyen végzett Törökország, Lengyelország és Románia után. A nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján becsült összesített tranzakcióérték 29 százalékkal csökkent 2011-ben, így 1,8 milliárd dollár értékben kötöttek üzleteket magyarországi cégekben. Ugyanebben az időszakban a 100 millió dollárt meghaladó, nagy értékű ügyletek száma hatról egyre csökkent.

A 100 millió dollárnál kisebb tranzakciók átlagos értéke 7,7 millió dollár volt tavaly, ez 2,3 millió dolláros mérséklődést jelent 2010-hez viszonyítva. A folyamatot a társaság elsősorban a Jeremie program részeként létrejött kisebb méretű tranzakciók számának emelkedésével magyarázza. Az E&Y felmérése szerint a magyar tranzakciók 43 százalékánál hozták nyilvánosságra az üzlet értékét, valamivel többet, mint egy évvel korábban, de még mindig kevesebbet, mint a 46 százalékos régiós átlag.

Az ügyletek túlnyomó többségét minden országban stratégiai befektetők kötötték, a régióban az arány 76 százalék, míg Magyarországon 60 százalékon alakult. A pénzügyi befektetők aránya Magyarországon volt a legnagyobb, sőt, itt emelkedést figyeltek meg a szakemberek. A 12 százalékos bővülést a társaság szintén az első Jeremie program sikeres elindulásával kapcsolta össze.

A magyar tranzakciós piacot 2011-ben is a belföldi ügyletek uralták: az összes ügylet 64 százaléka az országhatáron belül köttetett, ezek aránya 2 százalékkal növekedett 2010-hez képest. A külföldre irányuló ügyletek száma 2011-ben a tranzakciók összesített számához viszonyítva alacsony maradt. Tavaly az összes tranzakciónak mindössze a 4 százaléka irányult külföldre. Dezse Margaret elmondta, nem vették figyelembe a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagjának viszszavásárlását, mivel csak a magáncégek közötti ügyletek kerültek be a statisztikába. A külföldi cégek magyarországi felvásárlásának és fúziójának darabszáma az összes ügylet 32 százalékát tette ki, köztük a legnagyobb a kínai Wanhua Industrial Group 930 millió dolláros ügylete, amelynek keretében felvásárolta a BorsodChemet.

A régióban a legaktívabb célágazat a tranzakciók száma szerint a feldolgozóipar volt, amelyben 2011-ben 163 ügyletre került sor. Ezt a szolgáltatói ágazat, valamint az energia és bányászat követte. Tavaly Magyarországon az ügyletek száma alapján a szolgáltató szektor volt a legvonzóbb 19 regisztrált ügylettel. Ezt az informatika és a feldolgozóipar követte, ezek részesedése nőtt az előző évhez képest. A tranzakciók értéke 2011-ben a vegyipari szektorban volt a legnagyobb, utána pedig a banki és pénzügyi szolgáltatások tranzakciói következtek.
„A jövőben túlsúlyban maradhatnak a hazai tranzakciók, és a Jeremie program folytatása is bizakodásra adhat okot. Az erősebb cégek pedig továbbra is fel fogják kelteni mind a magyar, mind pedig a külföldi befektetők érdeklődését” – foglalta össze Dezse Margaret a piac kilátásait.

Andó Patrik-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.