Ha állami monopóliummá válik 2013-tól a dohányáruk forgalmazása, akkor országosan negyenezerről hatezerre csökkenhet a dohánytermékeket árusító boltok száma.
Az új rendszer miatt akár 1500 munkahely is megszűnhet. Nem kizárt, hogy a kistelepülések azon kisboltjainak is lakat kerül az ajtajára, amelyek nem tudják megszerezni a dohányárusító engedélyt – vélekedik Tamás Sándor, a kalocsai Híd-CooP Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója. A kiskereskedelmi lánc – főként falusi – boltjaiban az árbevétel mintegy 25 százalékát adja a dohányipari termékek forgalmazása. Ennek kiesése legalább 6-7 százalékos árréstömeg-elmaradást jelent egy-egy egységnél. Ezt pótolni más áruval szinte lehetetlen.
A visszaeső árbevétel miatt csökkenteni kellene a létszámot, de egy-egy falusi ABC esetében ez a végleges bezárással lenne egyenlő. Ott ugyanis már csak két-három eladó szolgálja ki a vevőket. Ha valakit elbocsátanak, akkor rövidíteni kell a nyitvatartási időt, ami további bevételcsökkenéshez vezethet, illetve egy bizonyos létszám alatt már nem lehet kiadni a törvényes szabadságot és a szabadnapokat sem. Ha kikerülnek a kiskereskedelmi láncokból a dohányipari termékek, akkor nemcsak a munkanélküliség nő, de a vidék élelmiszer-ipari ellátása kerül veszélybe – fogalmaz Tamás Sándor. Ráadásul a Coop láncok is hátrányba kerülnek a jóval nagyobb forgalmú bevásárlócentrumokkal szemben, ahol az említett termék a bevétel jóval kisebb arányát teszi ki. B. Zs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.