A főpolgármester hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a BKV legnagyobb problémája most a közeljövőben lejáró 40 milliárd forintos hitel visszafizetése, de a főváros egyedül "tehetetlen", Budapest ezt, "ha megszakad" sem tudja egyedül kezelni.
Kérdésre válaszolva közölte: akkor lennének a legboldogabbak, ha az állam átvenné a BKV-t, akár a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK) együtt.
Várszegi Gyula vezérigazgató múlt heti lemondásával kapcsolatban azt mondta, nincs értelme az egész vezetést lecserélni, várhatóan Bolla Tibor jelenlegi gazdasági vezérigazgató-helyettest nevezi ki ideiglenesen a BKV élére, és hamarosan gondoskodnak egy új vezérigazgató kinevezéséről.
Tarlós István elmondta, hogy egy héten belül elkészül az a hosszú távú finanszírozási koncepció, amelyet a kormány kért Budapesttől. Jelezte ugyanakkor, hogy ezzel még nem oldódik meg minden probléma, mert a 2012-es költségvetésben olyan összegeket is biztosítanak a BKV számára, amelyek nem jelentkeznek minden évben automatikusan a főváros költségvetésében.
Közölte azt is, jelenleg nincs csőd közeli helyzetben Budapest a BKV miatt, és a zárolások, illetve egyéb elvonások miatt sem lesz kezelhetetlen a helyzet. Ha a BKV csődbe megy, akkor viszont a hitelezők a várossal kötött szerződéseket is felmondanák - emelte ki.
A BKV-nál történt prémiumkifizetésekkel kapcsolatban Tarlós István azt mondta, 7.500 ember kapott prémiumot, ennek összege az éves bértömeg 1,3 százaléka, kifizetése nem volt jogszerűtlen. Elmondása szerint ha ezt nem fizetik ki, akkor beperelhették volna a BKV-t.
Tarlós István elmondta azt is, támogatja Lázár Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét, Hódmezővásárhely polgármesterét, ugyanakkor azt kérte tőle, nézze meg, hogy Budapest, illetve Hódmezővásárhely hány százalékát kapja vissza a helyben befizetett személyi jövedelemadónak (szja), és utána döntse el, melyik város "tartja a markát". Hozzátette: a vidéki városok nagyobb arányban kapnak vissza a befizetett szja-ból, a kerületek pedig csak elvittek ebben a ciklusban a fővárostól.
Lázár János múlt pénteken a Fidesz-KDNP egri frakcióülése után azt mondta, arra kéri a BKV ügyében Tarlós István főpolgármestert, hogy "ne csak tartsa a markát", hanem álljon elő megoldási javaslatokkal is. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kormánypárti politikusok fontosnak tartják és támogatják Tarlós István munkáját, de a BKV helyzetének megoldásához a fővárosnak is javaslatokat kell tennie.
Tarlós István Lázár János szavaira pénteken közleményben úgy reagált: a főváros a költségvetés tervezésétől a számla kifizetésekig még egyszer átvizsgálja a helyzetet a Városházán és a cégeinél, és a legszigorúbb utat követi.
Rogán Antal V. kerületi polgármester, a parlament gazdasági bizottsága és Budapest gazdasági bizottsága fideszes elnökének nyilatkozataival kapcsolatban Tarlós István hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, ezek úgy jelennek meg, mintha "kívülálló szemszögéből" fogalmazná meg azokat, holott ő a főváros gazdasági bizottságának elnöke is, és a BKV-val kapcsolatos előterjesztések mindegyikét észrevétel nélkül megszavazta. Ha Rogán Antal bármit tud a BKK-ról, vagy a BKV-ról, akkor azt kötelessége lenne jelezni - mondta.
Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára január végén azt mondta, a kormány egy 1 plusz 1 forintos elvet akar érvényesíteni a BKV támogatásával kapcsolatban, azaz minden 1 forint kormányzati támogatás mellé 1 forint önkormányzati forrást szeretnének.
Szatmáry Kristóf jelezte: a 32 milliárd forint zárolt normatív támogatás feloldására is van lehetőség, ennek feltétele, hogy a szélesebb értelemben vett főváros, vagyis a fővárosi, a kerületi és az agglomerációs önkormányzatok átfogó tervet készítsenek a BKV finanszírozásáról, és biztosítaniuk kell a kormányt, hogy elő tudják teremteni a rájuk eső forrást.
Az államtitkár jelezte, vissza kell még térni bizonyos kérdésekre, arra is, hogy a főváros által meghozott lépések mennyiben elegendőek a teljes, 73 milliárd forintos hiány finanszírozására.
A BKV finanszírozásával kapcsolatban a Fővárosi Közgyűlés január 25-i ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón a főpolgármester azt mondta, Budapest megpróbál még 20 milliárd forintot összeszedni több tételből, ennek egy része a közgyűlésen megszavazott 9 milliárdos kölcsön is, a további lépések viszont akár iskolabezárásokhoz is vezethetnek, az oktatási szférát nagyon súlyosan érinthetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.