BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága a távhő, és az is marad

Olcsón, lehetőleg hulladékhasznosításból vett hő, hatékony fűtési rendszer és a szolgáltatóknak a mostaninál érdemben nagyobb piacra lenne szükségük ahhoz, hogy érdemben eshessen a távhő ára.

A hazai távhőrendszer legnagyobb problémája az, hogy az érintett épületek lakói nehezen hoznak meg olyan, hosszú távú döntéseket, amelyekkel csökkenthetnék távfűtési költségeiket Fekete Csaba, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója szerint.

A szakember ugyanakkor elismerte a Napi Gazdaság energiakonferenciáján, hogy jelen körülmények között nem is túl vonzók a fűtéskorszerűsítést és épületszigetelést célzó programok 40 százalékos önrészt elváró és 7 éven túli megtérülést ígérő feltételei. Mégis ez az egyik útja annak, hogy a mostaninál sikeresebb legyen az országban a távfűtés.

A lakossági hozzáállás változása a távfűtés helyzete javulása felé vezető, három elemből álló út egyikének, azaz a rendszer hatékonysága növelésének a része. Ezzel azonban szorosan összefügg a másik feltétel, a piac bővülése is, ami a hőszolgáltatók fajlagos költségeinek csökkentésén keresztül hozhat olcsóbbodást. Ám ez az út is göröngyös. Igaz, a Főtáv e téren folyamatosan elér eredményt, de a megszerzett, új ügyfeleinek száma, illetve együttes hőigényük jelentősen elmarad attól, amilyen mértékű energiát befektetett a piacszerzésbe.

A siker harmadik feltétele lenne az olcsó hő, de itt sem tudott Fekete Csaba látványos lehetőségekről beszámolni. A Főtáv által felhasznált legolcsóbb hő a hulladékégetőktől érkezik, de gazdaságos a hatékonyan működő erőművekben keletkező hulladékhő megvásárlása is. E kínálat azonban nem elég nagy: az országon hőtermelés elsődleges energiaellátásában a részben kapcsoltan termelő, gázüzemű erőművek súlya a legnagyobb: 80,6 százalékos. (Az arány 1990-ben még 26,9 százalékos volt.) Nem igazán ígérkezik árleszorító hatásúnak a megújuló alapú energiahordozók bevonása sem, viszonylag kis szerepük miatt, a biomassza hasznosítása pedig csak komoly támogatások árán ígérhet olcsóbb hőt. A Főtáv is próbálkozott a geotermikus energia fűtési célú hasznosításával, de a fix költségek magas kockázata miatt nem tűnt a megoldás gazdaságosnak.

Mindazonáltal keresni kell ez lehetőségek hatékony formáit is. A társaság ezért hamarosan felújít három lakótelepi épületet: napkollektort telepít rájuk, korszerűsíti melegvíz rendszerüket, és okos mérőket is felszerel, hogy a lakók ésszerűen szabályozhassák, azaz csökkenthessék energiafelhasználásukat.

Tavaly óta szabályozottak a hazai távhőtarifák. Magyarországon jelenleg Sopronban a legmagasabb az átlagos lakásra jutó távhő és melegvíz együttes éves költsége: 218 ezer forint. Utána Székesfehérvár következik 201 ezer forinttal, Budapest a 9. helyen áll, 189 ezer forinttal.
 
Fekete Csaba címünkkel ellentétben nem nevezte drágának a hazai távfűtést, azt viszont elismerte, sőt, hangsúlyozta, hogy Magyarországon nem érvényesülnek a külföldön népszerű és gazdaságos fűtési megoldásban rejlő előnyök. Többedszerre kiemelte azt is, hogy a távfűtés nem azonos a panelfűtéssel, bár kétségtelen, hogy a panelházak jellemző fűtési formájáról van szó.

Az előnyök érvényesülésének hiánya – az épületek sokszor rossz szigetelése mellett - az olcsó hő már említett hiánya. Bécsben például, mint korábban beszámoltunk, négy városi hulladékégető látja el a távhőszolgáltatókon keresztül a lakosságot és a többi felhasználót, azt pedig az osztrák főváros önkormányzata jelölte ki gazdaságossági megfontolások alapján, hogy mely városrészeket kell távfűtéssel, és melyeket gázzal ellátni. Dániában 2020-ban kizárólag megújuló forrásból kívánják megoldani a távfűtést.

A Főtáv vezérigazgatója szerint hosszú távon nem tartható fenn az a rendszer sem, amely szerint a mostani kapcsolt (áramot is előállító) hőtermelők már nem kapják meg a magasabb hatásfok után járó támogatást, mint korábban. Most a hőszolgáltatóknak jut ez a pénz, amelyet a kapcsolt termelésből származó hő megvásárlására fordíthatnak. E rendszerben félő, hogy kiesik a rendszerből néhány olyan kapcsolt termelő, amely drágán vásárolt gázzal dolgozik. (A kapcsolt termelők többsége gázt használ.) Ekkor fajlagosan drágulni fog a hőtermelés, s megeshet, hogy az érintett szolgáltatók kénytelenek lesznek visszatérni oda, hogy kazánban állítják elő maguknak a szerződéses kötelezettségük szerinti hőt.

Mindehhez Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója azt tette hozzá: továbbra sem érti, mitől drágább a kapcsolt termeléssel előállított energia a nem kapcsoltnál, amikor a kapcsolt termelők létesítményeinek együttes (hő és áramelőállító) hatásfoka 80 százalék.
Magyarországon 655 ezer lakásban van távfűtés, ezt 95 településen 207 hőszolgáltató biztosítja. (A gázzal fűtött lakások aránya 62,9 százalék.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.