BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vajna rendbe teszi a filmvagyont?

A Magyar Nemzeti Filmalapba (MNF) tagozódhat a Mafilm Zrt. és a Magyar Filmlabor. A tervek szerint önálló divízióként működhet a két cég a filmes szervezeten belül.

A Mafilm Zrt. és a Magyar Filmlabor is jelentős adósságokat halmozott fel az elmúlt években, ezért először pénzügyileg kell a két céget rendbe tenni - mondta el Andrew G. Vajna a Filmalap egyéves működését értékelő rendezvényen. A filmipar megújításáért felelős kormánybiztos kiemelte: a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) a hozzá került vagyonelemekkel nem megfelelően gazdálkodott, nem fejlesztett, sorsukra hagyta őket. Mint fogalmazott: kormánybiztosként az a feladata, hogy kialakítsa az új filmes rendszert, ebben fontos szerepet szán a két cégnek is: kapacitásukat a filmes támogatásokhoz is felhasználnák. "A filmes vagyon csak akkor ér valamit, ha működtetik. Ez nem történt meg az elmúlt évtizedekben. Az utolsó magyar film, ami Fóton forgott, a Széchenyi-film volt" - mondta a kormánybiztos. Szerinte a felhalmozódott adósságokat 2012 végére fizethetik ki.

Aradi László, a Magyar Filmlabor ügyvezető igazgatója elmondta: a csaknem hatvan éves cég 1993-ban alakult kft.-vé, de az új cégbe már nem került be a Budakeszi úti ingatlanvagyon, hanem azt az MMKA kapta meg. Ezt a cégvezető bölcs döntésnek nevezte, mivel így az ingatlan elkerülte a privatizációt. A vagyon jelenlegi értéke mintegy 2,9 milliárd forint. 
A cégvezető felidézte: a filmlabor 2002-ig monopolhelyzetben volt Magyarországon, de jelentős nemzetközi export tevékenységet is végeztek. Szerinte a monopolhelyzet megszűnésével nőtt a versenyhelyzet, amit fejlesztésekkel próbáltak ellensúlyozni. Ennek eredményeképp jött létre a digitális utómunka részleg. "Azok a filmlaborok, amelyek nem fejlesztettek, mára többségében bezártak" - fogalmazott a vezető, hozzátéve: a filmlabor már ma is digitális utómunka-szolgáltatóként működik, de még dolgoznak a hagyományos fotókémiai kidolgozási eljárásokkal is. Szerinte a hagyományos filmlaboros megrendelések néhány éven belül teljesen el fognak tűnni, a digitális utómunkához pedig egy kisebb cég is elegendő lesz.

A cég pénzügyi helyzetéről elmondta: mintegy 180 millió forint adóssággal rendelkeznek, ez főként az MMKA-nak fizetendő ingatlanbérleti díj elmaradásából származik. Kiemelte: a filmlabor körülbelül ugyanekkora követelésállománnyal rendelkezik filmes produkciókkal szemben. Aradi László szerint a cég konszolidációja már elindult, a befejezése akkor várható, amikor a cég tulajdonjogilag is a filmalaphoz kerül. 
Zákonyi S. Tamás, a Mafilm Zrt. vezérigazgatója a cég történetét felidézve elmondta, az 1960-as, 197-es években a Mafilm Európa harmadik legnagyobb filmgyártó bázisa volt, összesen tíz stúdióval rendelkezett. Akkoriban a Magyar Televízió volt a fő megrendelő, volt olyan év, amikor 70-80 tévéfilm is készült a 20-30 játékfilm, valamint a számtalan dokumentum és ismeretterjesztő film mellett a mintegy 2500 főt foglalkoztató Mafilmnél - fogalmazott a vezérigazgató, aki kitért arra is, hogy az 1980-as évek közepén elkezdett csökkenni, majd az 1990-es években lenullázódott a televíziós megrendelések száma, ami a cég működését veszélybe sodorta. Ettől kezdve folyamatosan elbocsátották szinte a teljes állományt, a Mafilm tevékenységét pedig kisebb cégekbe szervezték át, akkor privatizálták több ütemben a Könyves Kálmán körúti és a pasaréti telepet, valamint az egykor négy stúdióval rendelkező Róna utcai telephelyet is, amelyben a cég jelenleg kisebbségi tulajdonosként van jelen. 

A Mafilm mára szinte csak "muzeális" értékekkel rendelkezik, hiányoznak a korszerű stúdiók, kamerák, világítástechnikai berendezések, de még a 2008-ban leégett és 2009-ben felépített új Huszárik-műterem is hiányosan, szakmailag megkérdőjelezhető módon készült: világos falakkal, kiszolgáló egységek, háttérfüggönyök nélkül. Szerinte jól jellemzi az állapotokat a magyar filmtörténet szempontjából kiemelkedő fontosságú jelmeztár, ahol helyhiány miatt szakszerűtlenül tárolják a ruhákat, a 100 ezer jelmezre pedig csupán egy mosógép és két varrógép jut. A Mafilm értékes részét képezik még a szabadtéri díszletek, azonban a vezérigazgató szerint ezeket az időjárás nem kíméli, többségük felújításra szorul.

A vezérigazgató úgy becsülte, több mint 300 millió forint tartozása van most a cégnek, a kilábalást nehezíti, hogy szinte mindegyik ingatlan jelzáloggal terhelt, ezért hitelt sem vehetnek fel. Zákonyi S. Tamás szerint a cég talpra állításához mintegy 1,3 milliárd forintra lenne szükség. A jelenleg 25 főt foglalkoztató Mafilm ingatlanállományát 1,9 milliárd forintra becsülik. A cég 41 százalékban tulajdonosa a Mafilm Audio Kft.-nek is, a hangutómunkák területén ez az egyik legerősebb vállalkozás - hangsúlyozta Zákonyi S. Tamás. A cégé még a eszközök bérbeadásával foglalkozó, jelenleg egy vállalkozás által üzemeltett Mafilm Rent Kft. is, de a vezető szerint az eszközpark annyira elavult, hogy nem lehet nyereségesen működtetni. "Rengeteg elvarratlan szálat, például felszámolás alatt álló céget örököltünk meg, ezeket mind rendbe kell még rakni" - jegyezte meg Zákonyi S. Tamás, hozzátéve, hogy lassú, szakmai alapokon nyugvó, szisztematikus építkezéssel sínre lehetne tenni a jelenleg szinte működésképtelen vállalatot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.