Ha ez a tendencia folytatódik, akkor jó eséllyel rekordévet zárhat a turisztikai ágazat. Ismét bebizonyosodott, hogy van élet a Malév után is. A KSH legfrissebb adatai szerint ugyanis augusztusban 5,3 százalékkal nőtt a szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma. Ráadásul a belföldi vendégéjszakák számának 6 százalékos növekedési üteme az idén először haladta meg a külföldiekét, amely 4,5 százalékos növekedést mutatott. Az augusztus mindig jó hónapnak számít, de különösen biztató, hogy a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 63,3 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagosok 77,3, a négycsillagosok pedig 74,6 százalékos foglaltságot értek el. A helyzetet azonban árnyalja, hogy a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 927 forint volt, ami ugyan 5,6 százalékkal több az egy évvel korábbinál, de messze elmarad a 6 százalékos inflációtól. Érdekesség, hogy noha már csak év végéig lehet üdülési csekkel fizetni, mégis négy egységgel, 2269-re nőtt egy hónap alatt az elfogadóhelyek száma. Ha lassan is, de terjed a Széchenyi Pihenőkártya is: júliusban még csak 1855 szállásadó fogadta el, augusztusban már 1889 helyen fogadták el, és a belföldi vendégek 2,5 milliárd forintot költöttek róla. Ugyanakkor azt tudni kell, hogy a kormány az ősszel áttekinti a SZÉP-kártya szabályozását, mert rekreációra kevesen vették igénybe. A szállodákban augusztusban csaknem 1400 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. „Nem véletlen, hogy sok szálloda már a hitelt nyújtó bank tulajdonában van. Túl sok hotel nyílt, a bankok nagyon könnyen adtak hitelt, ami ma már nem finanszírozható” – mondta lapunknak Kovács István. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSzÉSz) főtitkára szerint a törlesztési gondok miatt csak Budapest régiójában tavaly 890 ágyat kínáló 7 szálloda ment csődbe.
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma az Egyesült Királyság, Románia és Csehország esetében csökkent, ugyanakkor Németország, Ausztria, Oroszország esetében nőtt. Az augusztusi eredményeken talán meglátszott még a július végi Forma–1 hatása is. „A tavalyihoz képest alacsonyabb foglaltság és árbevétel jellemezte a szállodák Forma–1 alatti teljesítményét” – tudtuk meg a Magyar Szállodaszövetség jelentéséből. A Magyar Turizmus Zrt.-től megtudtuk: a Forma–1-re érkező vendégek mintegy 200 ezer vendégéjszakát töltenek el Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.