Az elemzés megállapítja, hogy Magyarország központi elhelyezkedésének, földrajzi és logisztikai adottságainak, szakképzett munkaerejének, valamint az olcsó munkaerő költségeknek köszönhetően lehet vonzó befektetési-és bérlési célpont a nemzetközi irodapiacon. Emellett nálunk a legalacsonyabb az egy főre jutó irodabérlési költség a közép-kelet-európai régióban. A legújabb ingatlan-tanácsadói felmérések szerint ugyanakkor hazánk befektetési szempontból jóval elmarad egyebek között Lengyelországtól és Csehországtól. Van tehát honnan fejlődni.
A DTZ ingatlan tanácsadó cég elemzése szerint a vállalati kiadások közel 9 százalékát teszik ki az ingatlannal, irodabérléssel kapcsolatos költségek. Közép-Kelet Európában a bérlők nagyobb kihívásokkal néznek szembe, mint Európa más területein: az egy munkavállaló által megtermelt bevétel 12 százaléka megy el irodabérlésre, míg Nyugat-Európában ez az arány csupán 7,8 százalék. Régiónkban az irodabérlési költség 35 százalékkal alacsonyabb, mint Európa más országaiban, ugyanakkor a munkavállalók által megtermelt bevétel 56 százalékkal alacsonyabb, mint az európai átlag.
Ami Magyarország helyzetét illeti, az Oxford Economics szerint az irodabérlésre fordított kiadások az átlagos bevétel csupán 6 százalékát teszik ki. Ez az arány a fele a régiós átlagnak is, ami jelentős előnyt biztosít a magyar fővárosnak a régió többi nagyvárosához képest.
A várakozások szerint az Európai Unió csökkenő népessége és az egyre nagyobb mértékű munkaerő mobilitás eredményeképpen a vállalatok kénytelenek lesznek átgondolni az irodabérlési stratégiájukat. Budapest, a maga 1,7 millió lakosságával – és 2,4 millió lakosú agglomerációjával – régiónk legnagyobb városa. Az országon belüli, valamint a környező országokból érkező munkaerő beáramlásnak köszönhetően az előrejelzések szerint a következő húsz évben a főváros és környékének lakossága 6 százalékkal fog nőni, ez az arány 2,5-szer nagyobb, mint a közép-európai átlag. Az Eurostat szerint 2010 és 2030 között Budapestre várhatóan 267 ezer külföldi munkaerő érkezik, ami a legmagasabb értéknek számít Kelet-Közép-Európában. Többségüket várhatóan a szomszédos országokból – Romániából, Ukrajnából, Szerbiából és Szlovákiából – származó szakképzett munkaerő alkotja majd.
Az EU egészében az átlagos óránkénti munkaerőköltség az egész gazdaságra vetítve – a mezőgazdaságot és a közigazgatást kivéve – 2012-ben 23,4 euró, míg az eurozónában 28 euró volt. Ezek az átlagos adatok azonban jelentős különbségeket takarnak a tagállamok között: az egy órára eső munkaerőköltség a bulgáriai 3,7 és a svéd 39 euró között szóródik. Magyarországon a huszonhét tagállam között hatodik legalacsonyabb, hiszen 7,5 euró az egy órára jutó munkaerőköltség, ami messze az európai átlag alatt van.
Az elkövetkező években az egész közép-kelet-európai régió irodapiacán jelentős növekedés várható, mivel a jelenlegi irodaállomány nem lesz képes kielégíteni a bérlők részéről jelentkező igényt. Amíg az átlagos nyugat-európai fővárosok modern irodaállományában közel 11 négyzetméter jut egy főre, addig Közép-Európában csupán 2,5 négyzetméter.
Ez pedig azt jelenti, hogy ezekben a városokban jelentős számú irodabérlő továbbra sem modern irodaházakban bérel területet, ugyanakkor szeretnének jobb adottságokkal bíró épületbe költözni. A gazdasági helyzet javulásával egyre többen meg is engedhetik majd maguknak a költözést, és Budapest a lehető legjobb helyzetben van a régióban ahhoz, hogy az új irodaigények többségét kielégítse.
A legdrágább zónák
A Cushman & Wakefield „Office Space Across the World 2013” tanulmánya szerint a londoni West End ismét a világ legdrágább irodaépülete, hosszú idő után visszahódítva a koronát Hong Kong belvárosától. Londonban kevés a minőségi irodaterület, melynek hatására megnövekedett a piaci verseny, valamint 2 százalékkal a West End alpiac bérleti díja. Hong Kong belvárosa a második helyre csúszott vissza, míg Rio de Janeiro Zona Sul területe a tavalyi 8. hely után jelenleg a világ 3. legdrágább irodapiaca, ahol 2011 óta 43 százalékos bérleti díj emelkedés történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.