Markáns növekedést mutatott az év első negyedében a kereskedelmi ingatlanok piaca, az előzetes számok szerint globálisan 94 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát a különböző ingatlantípusok, ami 8 százalékkal múlja felül a tavalyi év hasonló időszakát – áll az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt. és a Jones Lang LaSalle ingatlan-tanácsadó nemzetközi körképében.
„A bővülés többek között azzal is magyarázható az egyébként hagyományosan csendesebbnek mondható időszakban, hogy a befektetők mind vonzóbbnak tartják a pénzpiacon elérhetőnél kedvezőbb hozamokkal kecsegtető ingatlanpiacot” – mondja Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója. Az elmúlt években alacsonyabb aktivitású piacra láthatóan visszatért a bizalom; a legnagyobb bővülés Nyugat-Európában – azon belül is Németországban –, Japánban, valamint az Egyesült Államokban tapasztalható. „A korábbi évek után a legnagyobb változást a befektetők kockázatvállalási hajlandóságában látjuk, ugyanis most már szívesebben nyúlnak ingatlanpiaci eszközökhöz is” – teszi hozzá a szakember.
Az amerikai ingatlanbefektetési piac teljesítményét nagyban meghatározta az Egyesült Államokban regisztrált 20 százalékos bővülés, a csendes-óceáni ingatlanpiacot pedig a japán befektetések kimagasló, mintegy 30 százalékos fejlődése segítette, de Szingapúr és Hongkong is gyors növekedést produkált. Európa három legnagyobb piaca – Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Németország – adta a kontinens aktivitásának a jelentős részét, de közülük is kiemelkedő volt a német ingatlanok terén kimutatható közel 40 százalékos emelkedés.
„A konkrét piacok teljesítményéről elmondható, hogy a nagyobb, egyébként is aktívabb területeken növekedtek az eladások, nagyon népszerűek a prémium kategóriába tartozó ingatlanok, így Nyugat-Európában többek között Párizs és München irodapiaca lendült be igazán, de a Japánban zajló folyamatok is bizakodásra adnak okot” – mondja Benjamin Perez-Ellischewitz, a Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlan-tanácsadó befektetési részlegének vezetője. A befektetők már érdeklődést mutatnak az egyébként kockázatosabb másodlagos piacok iránt is, azok árazása ugyanis lélektani szintre ért. A következő időszakban minden bizonnyal felkelti a befektetők figyelmét a spanyol, az olasz, és várhatóan a közép-európai ingatlanpiac is.
A befektetők elsődleges szempontként az adott ingatlan fundamentális hátterét vizsgálják meg, így a legfontosabb számukra a teljesítmény, a további növekedési lehetőség, valamint az ingatlan lokációja. A végső döntést annak tudatában hozzák meg, hogy illik-e az ingatlan a portfóliójukba. Globálisan a leginkább kedvelt szektor továbbra is az irodaházaké, ott könnyebben meghatározható a vevők igénye is. A kiskereskedelmi ingatlanok piacán már változatosabb a kép, ugyanis különféle igényű és hátterű vásárlók aktívak. Érdekes tendencia még, hogy egyre keresettebbek a jó minőségű hotelek is, főként a közel-keleti vásárlók körében.
„A kedvező hangulatnak, a kockázatosabb eszközök növekvő népszerűségének, valamint az új szereplők megjelenésének köszönhetően az év egészére bővülésre számítunk, a becslések szerint akár az 500 milliárd dollárt is elérheti a befektetések értéke globálisan, ami nagyjából 10 százalékos növekedésnek felelne meg” – összegzi a kilátásokat Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója. Hozzáteszi: Magyarországon is léteznek olyan befektetési termékek, amelyek elérést biztosítanak a kedvező jövőképpel bíró globális ingatlanbefektetési piachoz, aminek köszönhetően a bővülésből a hazai befektetők is profitálhatnak, meglovagolva a kedvező tendenciákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.