Jóllehet a Magyar Hotel Monitor elemzése szerint az első öt hónapban 10,2 százalékkal javult éves szinten a budapesti szállodák kihasználtsága, a fővárosi turizmus ma ezer sebből vérzik. Az átlagárak ugyanebben az időszakban ugyanis a háromcsillagos szállodákban forintban közel 2 százalékkal mérséklődtek. Fővárosunk igen meghatározó a külföldi vendégforgalom szempontjából: 2011-ben 5,9 millió éjszakát töltöttek el a vendégek a szálláshelyeken, tavaly pedig 6,4 millióra nőtt ez a szám. „A külföldi vendégek közel 65 százaléka a fővárosba érkezik. A külföldi vendégéjszakák 57 százaléka, a külföldiektől származó szállásdíjbevételnek pedig mintegy 70 százaléka realizálódik Budapesten” – tudatta a Magyar Turizmus Zrt.
A Szállodaszövetség szerint Budapesten tovább folytatódik a Malév 2012 februári csődje következtében kialakult tendencia. Vagyis a vendégösszetételben bekövetkezett változás – a szabadidős, kevesebbet költő turisták részarányának növekedése – következtében az alacsonyabb kategóriájú szállodák iránti kereslet nőtt, a felső kategóriás szállodák iránti keresket pedig csökkent. Budapesten 2013 első negyedévében a szállodák összes szobaárbevétele 11,9 milliárd forint volt. Ez az egy évvel korábbi szintet 6,5 százalékkal múlja felül, de 2,5 százalékkal elmarad a 2008-as bevételtől. A szállodai kapacitás 2008–2013 között mintegy 17 százalékkal nőtt – áll a szállodások elemzésében.
Éves szinten Németországból, az Egyesült Királyságból és az USA-ból érkezik a legtöbb vendég. Az amerikai utazók számára Európa nagyvárosai a legdrágábbak, Szófia, Varsó vagy Budapest azonban jó választás lehet. A Tripadvisor utazási oldal utazási költségeket összehasonlító TripIndexe alapján a magyar fővárost a kiváló ár-érték arányt képviselő úti célok között tartja számon. A speciális (többek között a szállodaárak és az étkezés átlagos szintjét tartalmazó) fogyasztói kosár teljes költsége 194 dollár, ezzel a listán a 4. legkifizetődőbb úti cél Budapest.
„2011-ben Budapest ár-érték aránya rendkívül kedvezőnek bizonyult. Hátránya ugyanakkor, hogy kevésbé rendezett és tiszta, mint Bécs vagy Prága, sokszor gondot jelent a nem megfelelő nyelvtudás, infrastruktúrája fejletlenebb, mint Bécsé” – áll a Magyar Turizmus Zrt. stratégiai tervében. A szakértők a három főváros friss statisztikái alapján nem észlelnek számottevő változást a piaci helyzetben: Prága őrzi, illetve kismértékben erősítette vezető pozícióját Bécs rovására, Budapest részesedése minimális mértékben javult.
Bécs turizmusa 2012-ben 12,3 millió vendégéjszakával sikeresen zárta az évet. A kiemelkedő eredményhez a magyarok 80 ezer látogatással és 140 ezer vendégéjszakával járultak hozzá. A magyarok ezzel együtt még nem kerültek be a top 10 küldőország közé, de a cseheket vagy lengyeleket megelőzve Magyarország a 14. helyen szerepel a listán, míg legnagyobb számban németek, oroszok, olaszok, amerikaiak és britek látogatják a várost.
Az idei adatok eddig szerényebb ütemű emelkedést mutatnak, a külföldről érkezők összesen 2,6 millió vendégéjszakát töltöttek Bécsben. Figyelemreméltó, hogy jelenleg 14 millió eurós költségvetésből népszerűsítik az osztrák fővárost, ez csaknem annyi, mint a Magyar Turizmus Zrt. teljes országos büdzséje.
megújult romkocsmákkal, fesztiválokkal hívja fel magára a figyelmet” – fogalmaz a Magyar Turizmus Zrt.
megújult romkocsmákkal, fesztiválokkal hívja fel magára a figyelmet” – fogalmaz a Magyar Turizmus Zrt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.