Nem meglepő módon Jemenbe sem javasolt utazni, mégis akad olyan utazási iroda, amelyik szervez utakat az Arab-félsziget délnyugati peremén elterülő országba. „Az országban zajló politikai változások miatt a biztonsági helyzet ingatag, gyakoriak a fegyveres összecsapások a kormány és az ellenzéki erők között. Az elmúlt időszakban számos terroristák által elkövetett merényletre került sor a fővárosban és más nagyobb városokban is. A központi kormány nem tudja az egész országot ellenőrzése alatt tartani, emiatt a vidéki utazás különösen kockázatos” – írj a Külügyminisztérium. Hozzáteszik: nagy a külföldiek sérelmére elkövetett emberrablás veszélye, ezért arra kérik a magyar állampolgárokat, hogy lehetőleg ne, vagy csak rendkívül indokolt esetben utazzanak az országba.
A Budavár Tours mégis szervez körutakat Sába királynő országába. Ajánlatuk szerint két fő részére egy 9 napos út, három- vagy négycsillagos hotelekben, biztosítással és repülőjeggyel együtt közel egymillió forintba kerülne októberben. „Szanaa egyedi építészeti stílusának köszönhetően a világ egyik legismertebb fővárosa; óvárosa az UNESCO Világörökség része” – olvasható a csábító programleírásban.
Érdeklődésünkre elmondták: abszolút biztonságos útról van szó, bejáratott útvonalon, amit évente több csoport is megtesz. Legutóbb vasárnap követtek el pokolgépes merényletet a jemeni fővárosban egy busz ellen. A terrorakcióban legalább hat ember meghalt, 26-an megsebesültek. Jemen turizmusáról nincs tavalyi adat, de 2010 lehetett az egyik legjobb éve az országnak ebből a szempontból, hiszen az UNWTO adatai szerint akkor 1 millió turista 1,1 milliárd dollárt költött ott. Nagy kockázatot vállal, aki valamiért mégis Jemenben szeretne pihenni, hiszen a biztosítási szerződések területi hatálya nem terjed ki az olyan országok vagy térségek területére, amelyek a kockázatviselés első napján vagy a biztosított által az adott országba, illetve területre beutazás napján Magyarország Külügyminisztériuma által nem javasolt utazási célországok és térségek között szerepelnek. Ez lényegében azt jelenti, hogy attól az időponttól kezdődően erre az úti célra nem köthető biztosítás.
Már csak a kevésbé veszélyes országok között található Tunézia, pedig 2011-ben még egyáltalán nem tartották biztonságosnak a szállodán kívüli programokat. Ebbe a kategóriába eléggé vegyes helyzetű országok tartoznak, hiszen itt szerepelnek például Irán egyes területei mellett Mexikó, Izrael és Törökország, de Albánia is, mert „az észak-albániai Tropoja városában történt például szándékosan provokált ütközés, melynek kapcsán azonnali, helyszíni kártérítést követeltek az elkövetők”.
Eltérő megítélések
„Nem tiltott tevékenység utazásra nem javasolt országba utakat szervezni, de az utas figyelmét fel kell hívni a lehetséges kockázatokra” – mondta lapunknak Molnár Judit. A MUISZ szóvivője hozzátette: ha a foglalás után változik nem javasoltra egy ország besorolása, és az utas emiatt visszamondja a foglalást, akkor vissza kell adni neki a pénzt vagy másik utat kell felajánlani neki. Egyiptomból minden szervezett utas hazatért, de az EU-n belül nem egységes az ország megítélése, így például az osztrák, brit és belga charterek repülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.