A tanulmány ellentmond a brit egészségügyi minisztérium megbízásából készült, tavaly publikált jelentésnek, amely szerint a szűrésre berendelt nők körében húsz százalékkal csökkent a mellrák-halálozási arány. Bidlek Mária, az Országos Onkológiai Intézet munkatársa is arra hívta fel a figyelmet egy, a témában elhangzott előadásában, hogy nagy nemzetközi tanulmányok 12-20 éves utánkövetés után 20 százalékos szignifikáns halálozás-csökkenést mutatnak a szűrésen részt vett nők körében. A kiszűrt esetek 90 százaléka korai stádiumban felfedezett rák volt – tette hozzá.
Az intézet főigazgatója, Kásler Miklós hangsúlyozta: a sokféle vélemény ellenére az ma az orvosszakmán belül általánosan elfogadott evidencia, hogy az emlőrák lakossági szűrése fontos, mert egyértelműen eredményes. A skandináv országokban, ahol először vezették be a 45-64 év közötti nők mammográfiás szűrését, az időben megkezdett kezelések eredményként 30 százalékkal tudták csökkenteni a halálozást. Itthon a 2002-ben bevezetett szűrések eredményeként az első évben mintegy 3 ezer elváltozást szűrtek ki, ennek a fele olyan daganat volt, amely másfél centinél kisebb volt, tehát nem tapintható, vagyis más módon nem lehetett volna kimutatni. Az ilyen, időben felismert esetek prognózisa ugyanakkor a legjobb.
Kásler professzor megjegyezte: bár mindenütt a 45 és 60 év közötti nőknek ajánlják a szervezett emlőszűréseket, mert körükben fordul elő leggyakrabban a betegség.
Az itthon több mint tíz éve indult szervezett emlőszűrési program az érintett lakosság körében 70 százalékos átszűrtséget célzott meg. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott adatok szerint ugyanakkor évente mindössze 230 ezren vesznek részt mammográfiás vizsgálaton, ami az 1,4 millió 45 és 64 év közötti nőnek még a 20 százalékát sem éri el. Az egészségbiztosító ugyanakkor már így is évente több mint egymilliárd forintot fizet ki ezekre az ingyenesen igénybe vehető vizsgálatokra, ami azt jelenti, hogy 70 százalékos átszűrtséget feltételezve a mostani összeg több mint háromszorosa lenne a ráfordítás.
A halálozás azonban nemzetközi tapasztalatok szerint csak így lenne az elvárt, 30 százalékos mértékben csökkenhető az eddigi nagyjából 10 százalékkal szemben (az ezredfordulón 2316-an, 8 évvel később 2108-an haltak meg emlőrákban Magyarországon.)
Biztosítás női daganatokra
A nők körében az emlőrák előfordulása a leggyakoribb, mintegy nyolcezer új megbetegedést regisztrálnak minden évben. Már Magyarországon is létezik olyan, kizárólag női daganatos megbetegedésekre köthető biztosítás, amely a rák diagnosztizálásakor egyösszegű támogatást nyújt, és a későbbiekben szükségessé váló műtét esetén is térít. Ez azért lehet fontos, mert a kiegészítő kúrák, gyógymódok nem élveznek állami támogatást, ráadásul ha valaki hosszú időre kiesik a munkából, annak a bevételei is jelentősen megcsappanhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.