„Az egészség-egyenlőtlenségek és az egészség társadalmi meghatározói Magyarországon” című, egyelőre még nem véglegesített jelentésből annak egyik szerkesztője, Orosz Éva, az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpont vezetője idézett egy közelmúltbeli konferencián. A kutató hangsúlyozta: a közpolitika nem vesz tudomást a társadalmi egyenlőtlenségek és a mélyszegénység növekedésének a problémájáról. Ez különösen aggasztó akkor, amikor ezek a társadalmi különbségek az emberek egészségi állapotában is leképeződnek. Az iskolázottság alapvetően meghatározza az életesélyeket: az alapfokú végzettségű középkorú férfiak kezelhető betegségekből eredő halálozása a 2000-es évek elején 2,3-szerese volt a felsőfokú végzettségűekének (a 80-as évek végén még „csak” 67 százalékkal volt magasabb). Az érettségivel nem rendelkező és az érettségizett, 30 évnél idősebb férfiak standardizált halálozási rátája között 2008-ban 94 százalék volt a különbség (1971-ben még csak 16 százalék). 2009-ben a legfeljebb 8 általánost végzett, 25-74 évesek közel 64 százalékának nem volt kielégítő az egészségi állapota . 2001 és 2009 között Magyarországon egyedül a középkorú, felsőfokú végzettségűek egészségi állapota nem romlott.
A kutatók megállapították, hogy a társadalom polarizációja, a jövedelmi egyenlőtlenségek növekedése, a társadalmi hátrányok koncentrálódása nyomán felerősödött a depriváció generációk közötti átörökítésének folyamata. 2012-ben a lakosság 56 százaléka élt hátrányos anyagi helyzetben, 37 százaléka súlyos anyagi kirekesztettségben. Az érintett gyermekek egész életpályáját befolyásolja az ország bizonyos térségeiben az inaktivitás „szubkultúrája”, valamint a szegénység. 2012-ben 17 évnél fiatalabb gyerekek 26 százaléka élt jövedelmi szegénységben.
Márpedig a jövedelmi szegénység, az anyagi kirekesztettség, valamint az ezekkel összefüggő rossz lakáskörülmények, táplálkozási és egészségkárosító szokások mind az egészséget közvetlenül veszélyeztető tényezők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.