A tanulmány szerint a nemzetközi innovatív gyógyszergyártó cégek magyarországi tagvállalatainak fejlődése vagy esetleges hanyatlása ennek megfelelően a cégek közvetlen szerepénél jóval erőteljesebb hatással jár a magyar gazdaság egészére.
Hozzájárulás a GVA-hoz
Az IGYE tagvállalatok magyarországi tevékenységük révén összességében 66,5 milliárd forinttal gyarapították 2012-ben a költségvetés bevételeit, ami 6,5 milliárd forinttal meghaladja a 2008-as befizetéseket, de a gyógyszeripart érintő jelentős gazdasági változások miatt 18 milliárd forinttal elmarad a 2011-estől. Akkor a 84,5 milliárd forintos összes befizetésben az ágazati különadók növekedtek meg rendkívüli mértékben, míg a személyi jövedelemadóból származó bevételek a jogszabályi környezet változása és a különadók következtében kényszerűvé vált leépítések miatt jelentősen csökkentek.
Árnyék-hozzájárulások
Az innovatív gyógyszergyártó vállalatok különböző csatornákon teljesített árnyék-hozzájárulásai a magyar nemzetgazdaság eredményeihez az elmúlt években folyamatosan növekedtek, összesített értékük 2012-ben elérte a 40,5 milliárd forintot. Ez az összeg a vizsgálatba bevont cégek összesített árbevételének 2008-2009-ben 8,5; 2010-2011-ben 10, 2012-ben már 11,4 százalékát tette ki. Eleinte a kutatás-fejlesztési kiadások nőttek jelentősen, melyeket 2011-ben radikálisan visszafogtak, míg az árkedvezmények a vizsgált időszakban megtriplázódtak. A gazdasági válság idején a nagyobb arányú árkedvezmények különösen számottevő segítséget jelenthettek a gyógyszer-nagykereskedők, a patikák és az ellátórendszer számára, ezzel biztosítva a betegek számára a folyamatos hozzáférést az innovatív terápiákhoz a Széll Kálmán terv bevezetésének viszontagságos időszakában.
Még 2012-ben is az árkedvezmények fele az ellátórendszerben jelentkezett, ennek mértéke már 10,6 milliárd forint volt, az öt év alatt közel háromszorosára nőtt nominál értéken számolva. A támogatásba fogadott patikai készítmények árához nyújtott kedvezmény a vizsgált időszak alatt megtriplázódott, 2012-ben már 6,7 milliárd forintot tett ki.
Kutatás-fejlesztés
Az innovatív gyógyszergyártó cégek magyarországi bruttó kibocsátásának arányában mért kutatás-fejlesztési ráfordításaik nemzetgazdasági összehasonlításban kiemelkedően magasak. A vizsgált vállalkozások 2011-ben bruttó kibocsátásukhoz viszonyítva 3,2 százalékot, a nemzetgazdasági átlag közel hatszorosát fordították kutatás-fejlesztési célokra.
A k+f kiadások a kutatásokban részt vevő mintegy 8000 orvos hazánkban tartását segíti, mivel a klinikai vizsgálatok vezetése szakmai presztízst, új ismereteket és nem utolsó sorban többletjövedelmet biztosít számukra.
A gyógyszeripar az orvosok rendszeres továbbképzési forrását is évek óta biztosítja szakmai rendezvények támogatásával; az erre költött összes forrás 4 és 5 milliárd forint között mozgott a vizsgált időszakban. Az orvosképzésre fordított vállalati források kiesése pótolhatatlan hiányt okozna a magyarországi orvosok ma még naprakész és nemzetközileg elismert gyakorlati és elméleti tudásában.
A foglalkoztatási hatás
Az IGYE tagvállalatai összesen 2044 főt foglalkoztattak tavaly. Nemzetgazdasági szinten a cégekhez kapcsolódó foglalkoztatás a multiplikatív hatások miatt ennél jóval jelentősebb. Az elemzésbe bevont társaságok közvetlenül összesen 3089 munkahely létrehozásában/megtartásában játszottak szerepet. 2008-ról 2012-re a versenyszféra alkalmazottainak létszáma 6,9 százalékkal csökkent, az innovatív gyógyszercégekben azonban ennél lényegesen nagyobb, 16,5 százalékos volt csökkenés. Az érintett cégek adatai szerint 2012-ben közel 250 fős létszámleépítést hajtottak végre, és a piaci trendek alapján további elbocsátások várhatók 2014 végéig, mely a közvetetten foglalkoztatott dolgozókra is hatással lesz.
Nemzetgazdasági szinten 2012-ben a foglalkoztatottak negyede rendelkezett felsőfokú végzettséggel, míg ez az arány az innovatív gyógyszergyártók tagvállalatai esetében megközelítette a 90 százalékot, ami rendkívül magas. Mindemellett dolgozóik 10 százaléka kutatás-fejlesztési területen tevékenykedett, ami szintén kiemelkedően magas arány.
Az innovatív gyógyszercégek a nagykereskedői profiljuk mellett szorosan integrálódtak a magyar gazdaságba, partneri kapcsolataik révén erős tovagyűrűző hatással bírnak a gazdaság más szereplőire, foglalkoztatásra gyakorolt pozitív hatásuk is jelentős: a tagvállalatoknál létesülő minden 10 munkahely további 5 állás létrejöttéhez/megtartásához járul hozzá a magyar gazdaságban. Az IGYE tagvállalatainál létesülő minden második állás nemzetgazdasági szinten további egy munkahely létrejöttét/fennmaradását támogatja. Vagyis a tagvállalatoknál létrehozott állások a beszállítói/partneri kapcsolatok révén, valamint a munkavállalói jövedelmek elköltésének hatására 0,51 újabb munkahely létesítését/megtartását támogatják.
Várható hatások
A tagvállatokat egyszerre sújtja a gyógyszerkassza nagyarányú csökkentése, a korábban bevezetett és alkalmazottanként fizetett 10 millió forint gyógyszerismertetői adó, a gyógyszer támogatása után fizetett 20 százalékos különadó, továbbáa az úgynevezett 10 százalékos „spanyol adó”, amelyet a generikus változattal nem rendelkező, 6 évnél régebben támogatásban részesülő készítmények után kell fizetni. Ugyanakkor az innovatív gyógyszergyártók - az új terápiák klinikai kutatásain keresztül megjelenő vezető szerepük és jelentős nemzetgazdasági hozzájárulásuk ellenére - nem részesültek a nemzeti innovációs alap kínálta kutatás-fejlesztési kedvezményekből.
A tagvállalatok adatszolgáltatásaiból nyert információk alapján várható hatások figyelembe vételével a cégcsoport 2012-es adatait a Századvég továbbvezette a 2013–2014-es üzleti évekre, majd becslést készített a cégekhez köthető hozzáadott érték alakulásáról. A várt árbevétel-kiesés, valamint az ennek hatására meghozott költségcsökkentő intézkedések miatt a vállalatcsoport hozzáadott értéke már 2012-ben is számottevően csökkent, és optimista becslés szerint is várhatóan kismértékben tovább csökken majd az elkövetkezendő években. Ha csak a nemzetközi klinikai kutatások magyarországi ösztönzésében, fejlesztésében és a szektort sújtó különadók vonatkozásában nem születnek olyan prudens döntések, amelyek lehetővé teszik a magasan képzett szakemberek foglalkoztatásának közvetlen és közvetett növekelését és ebből adódóan a nemzetgazdasági hozzájárulás emelkedését.
Az adatok frissítését követően a bejelentett kormányzati döntések hatására a tagvállalatok várakozásai alapján 2013-ra és 2014-re vonatkozóan is kisebbre becsülhető az államháztartási befizetések aránya. Az áfa a csekély mértékű változásának hátterében a belföldi értékesítés nettó árbevételének mindössze 0,6 százalékosra becsült változása áll. A személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulékok csökkenését a létszámleépítés indokolja. Az ágazati különadók alakulását a várt támogatott gyógyszerek értékesítésének és az orvoslátogatók számának várható csökkenése magyarázza.
Még ebben a gazdasági helyzetben is az innovatív tagvállalatok államháztartási befizetései várhatóan 63–65 milliárd forint körül alakulnak az elkövetkezendő években.
Saját munkatársaik és a velük a klinikai kutatásokban szorosan együttműködő orvosok és egészségügyi szakszemélyzet kilátásaink javítása céljából az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének tagvállalatai azon munkálkodnak, hogy a nemzetgazdasági bevételeket növeljék minél több nemzetközi klinikai kutatás Magyarországra irányításával, és arra törekszenek, hogy az ebből befolyó bevételek egy részét a magyar gyógyszerkassza a magyar betegek innovatív terápiákhoz való hozzáférésére fordíthassa ezzel itthon is új esélyeket nyújtva a rászorulóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.